Národní superpočítačové centrum Ostrava

Podle návrhu společnosti OSA projekt s. r. o. stavbu realizovala firma IMOS.SUPERPOČÍTAČOVÉ CENTRUM IT4 INNOVATIONS, OSTRAVA

Investor: VÅ?B-TU Ostrava
autor OSA projekt
Projekt: budova – 2009, interiéry – 2012
Realizace: 2013 – 2014


Objekt pro umístění unikátní technologie, soustřeďující výpočetní výkon a úložnou kapacitu, sdílenou více subjekty ze sféry vědy, výzkumu, školství a v budoucnu z komerčních sektorů. V České republice jedinečné centrum, se svým významem a využitím zařadí do evropské sítě superpočítačů. Budova vyroste v areálu Kolejí a menz VŠB-TUO na ulici Studentské v Ostravě-Porubě. Svým charakterem zapadá do dané lokality, rozšiřuje a doplňuje areál VŠB a sousedí s hlavní budovou Vědecko-technologického parku. Architektonický výraz je postaven na hmotě domu v podobě kompaktního kvádru, což ve své jednoduchosti prezentuje jakousi kovovou krabici na počítač. Na kvádru je aplikován silný motiv – do schématu převedený plochý spoj. Vertikální linky – nervy procházejí přes celou výšku budovy a na dynamice jejich zalomování je postaven celkový výraz budovy. Dominantním prvkem interiéru je atrium k prosvětlení a vytvoření multifunkčního prostředí. Tento prostor bude flexibilně propojován se sousedními jednacími prostory, a tak bude umožňovat maximální využití dle daných potřeb – prezentace, meetingy, výuka apod.  Snahou architekta bylo, aby se v objektu prolnulo využití kybernetického výkonu a lidského potenciálu.
zdroj: OSA projekt
zdroj foto: OSA projekt
foto interiérůV Ostravě se otevřela budova Národního superpočítačového centra
(ČTK) – V areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) se v úterý 26. srpna otevřela budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations. V budově za téměř 200 milionů korun bude od příštího roku fungovat superpočítač, jenž má být jedním ze sta nejvýkonnějších na světě. Náklady na celý projekt Národního superpočítačového centra, které má být kompletně dokončeno v roce 2015, dosáhnou více než 2,4 miliardy korun."Je to klíčový milník," řekl rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák. V budově nyní začne instalace potřebných technologií, jako je chlazení nebo zajištění energetických zdrojů, tak aby bylo možné do ní instalovat samotný superpočítač.

Počátkem příštího roku by se do budovy měl přestěhovat takzvaný malý klastr, superpočítač Anselm, který od května loňského roku funguje v kontejnerech mimo budovu centra. Pak jej bude následovat velký klastr, hlavní superpočítač. Ten by, pokud vše půjde dobře, mohl začít fungovat ve třetím čtvrtletí roku 2015.

"Superpočítač Anselm využívají nejen naše výzkumné týmy, ale skutečně celá česká vědecká komunita i komerční sféra. Z té vědecké komunity jsou to skutečně ti nejšpičkovější čeští vědci," řekl ředitel superpočítačového centra Martin Palkovič. Výkon Anselmu je srovnatelný s 3900 běžnými notebooky.

Vondrák řekl, že výkon hlavního superpočítače by bylo možné srovnat s asi 74.000 notebooků. Superpočítač je podle něj vlastně velká laboratoř univerzálního charakteru, kde se veškeré experimenty odehrávají na matematických modelech. "Můžete tady řešit celou řadu úloh od fyzikálních přes chemické, biochemické. My tady počítáme návrhy různých léků, které zkouší navrhnout a ověřit třeba lidé z Ústavu organické chemie a biochemie z Prahy," řekl rektor.

Na superpočítači se řeší také například problémy v dopravě. "Dneska vyhodnocujeme každou půlminutu 130.000 aut a jejich pozici na silnicích v České republice a na základě toho podáváme informace na Národní dopravní informační centrum, které potom říká v rádiu: tam počkáte pět minut, deset minut," popsal rektor. Díky počítačovým výpočtům je možné dopravní tok optimalizovat.

"Je tu celá řada úloh z oblasti aerodynamiky, proudění tekutin, plynů. Všechny tyto úlohy se řeší dneska na superpočítačích, a co je zajímavé, že můžete tyto věci zkombinovat dohromady," řekl Vondrák.

Ostrava se podle něj stává součástí sítě největších superpočítačových center, jichž je v Evropě řádově 20, jsou například v Barceloně, Stuttgartu nebo Edinburghu. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) řekl, že vytvoření Národního superpočítačového centra má význam nejen pro Ostravu a Moravskoslezský kraj, ale pro celou republiku.

V současnosti už ostravský superpočítač zaměstnává 190 z plánovaných 200 lidí. "Necelých deset procent je z ciziny a celá řada lidí se z ciziny vrací, ze Singapuru, z Dánska, z Belgie," řekl Vondrák. Odborníci se podle něj vracejí v podstatě proto, že Ostrava má nyní něco, co ani ve zmíněných zemích není.

Budova otevřená 26. srpna má více než 9200 metrů čtverečních užitné plochy a kromě datového sálu pro superpočítač jsou například kancelářské prostory. Po zprovoznění superpočítače bude budova částečně vytápěna teplem, jež bude samotný počítač vytvářet.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*