Natura Park Pardubice

Budova Natura parku je informačním a vzdělávacím centrem pro soustavu Natura 2000. V diskusi s představiteli města Pardubice byla vybrána lokalita navazující na areál Ekocentra PALETA v centru města s vynikající dopravní dostupností a zároveň s atraktivním přírodním prostředím na břehu Chrudimky. Projekt také zapadá do širšího urbanistického záměru oživit nábřeží řeky ve městě.
Inspirací pro architektonický koncept budovy byly koruny okolních vzrostlých stromů s pavučinami lesknoucími se ve slunci. Vznikl tak impuls navrhnout dům jako pavučinu v korunách stromů. Nejnižší podlaží je pro optické zmenšení hmoty domu ukryto v terénu nabíhajícího na protipovodňovou hráz. Umístění mezi zelení umožnilo vyhnout se kácení stromů a zapojit stavbu do okolí.
Cílem návrhu bylo poskytnout návštěvníkům nejen zážitek z korun stromů, ale také nabídnout atraktivní prostorové souvislosti pro expozici a vzdělávací programy. Vzhledem k zaměření budovy jsme od počátku kladli důraz na ohleduplnost vůči životnímu prostředí. V rámci podzemní části stavby byl zvolen monolitický beton, nadzemní části jsou kompletně ze stěnového celodřevěného masivního systému. Fasády byly řešeny jako dvouplášťové s provětrávanou mezerou s masivní vrstvou tepelné izolace z celulózy. Jsou užívány ozeleněné střechy. Také při výběru materiálů k zařízení interiérů jsme volili materiály vyráběné šetrně k životnímu prostředí.

Autorská zpráva
O projektu už jsme psali zde
Autoři: Med Pavlík architekti s.r.o., Nuance – architektonická dílna; Ing. arch. Tomáš Med, Ing. Jaroslav Krupa, Ing. arch. Filip Klozar

Projekt postoupil do druhého kola v soutěži Stavba roku 2016; získal Cenu Státního fondu životního prostředí a Centra pasivního domu v soutěži Stavba roku 2016

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*