Návštěvnické centrum Bernard

Posláním architektury Návštěvnického centra Bernard je umocnění zážitku z návštěvy pivovaru, ale také poskytnutí útulného prostředí pro odpočinek a posezení s přáteli. Návštěvnické centrum s expozicí, prodejnou a pivnicí slouží jak místním z Humpolce a přilehlých měst, tak návštěvníkům ze vzdálenějších částí republiky i světa.

Koncepce prostředí se inspiruje průmyslovým charakterem pivovaru. Pro exteriér jsou typická členěná okna a výkladce. Atmosféru interiéru tvoří černá cementová stěrka na stěnách a dřevěný nábytek, v harmonickém kontrastu vynikají měděné prvky na baru, nábytku, osvětlení i konstrukčních prvcích. Charakteristickými objekty interiéru jsou stěny z pivních lahví zasazené v kovovém rámu. Tento designový element současně slouží jako dělící příčka mezi jednotlivými prostory. Světlo procházející sklem lahví tvoří magickou stínohru a barví interiér do medového odstínu piva.

Stěna z pivních lahví a logem pivovaru je klíčovým motivem při vstupu do nově vybudované přístavby recepce.

Z recepce se přes spojovací krček dostáváme do historické budovy pivovaru. Zde se návštěvníci seznámí v interaktivní expozici s historií piva Bernard a jedinečnými procesy jeho vaření. Cihelné klenby a stěny tohoto prostoru zůstaly zachovány ve své surové podobě, expozice navazuje na původní vzhled pivovarnických štoků. V patře je také malý kinosál a toalety.

Využití Sládkova sálu v následujícím patře je maximálně multifunkční. Prostor je možné rozdělit na dva až tři celky pomocí mobilních dřevěných příček. Sálu dominuje čtvercový bar, který je vymezen sloupy a lemován dekorací z pivních lahví. Skrz bar lze nahlédnout do chlazeného skladu s měděnými tanky s pivem Bernard. Na stěnách se uplatňuje štuk v příjemném béžovém odstínu. Ztvárnění stropu odkazuje na historii budovy, dřevěné oblouky kopírují tvar valených kleneb z druhého podlaží a navazují tak na výraz bývalých štoků.

Prostor pivnice situované na ploše celého čtvrtého podlaží ovládá bar se zavěšenými měděnými pivními tanky. Bar je vsazen do vestavěného mezaninu, do kterého je vloženo také sociální zázemí. Atmosféra interiéru je oproti předchozím prostorům klidnější, čemuž odpovídají i zvolené materiály. Na stěnách je použita černá cementová stěrka a tmavé závěsy. Dekorace z pivních lahví Bernard plní tentokrát funkci dělících příček. Dynamiku v prostoru vytváří šikmo ložená prkenná podlaha. Osvětlení krovu zajišťuje primárně systém stmívatelných led reflektorů. Doplňují je výrazná dekorativní svítidla s měděnými detaily. Lokálně jsou na stěnách umístěny měděné pásy, na které jsou namířena nástěnná svítidla vytvářející nepřímé teplé, medově zbarvené reflexe. Repasovaný nábytek je součástí celkového konceptu, ve kterém se nové potkává s historickým.

Na pivnici navazuje nově zbudovaná terasa, která otevírá panorama Humpolce a díky posuvným skleněným stěnám je celoročně využívána k příjemnému venkovnímu posezení.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings

Studio: B² Architecture
Autor: Ing. arch. Barbara Bencova
Spoluautor: Ing. arch. Lenka Hradecká, MgA. Jakub Klíma [Hezkey s.r.o.]
Umístění projektu: Jihlavská 1820, 396 01 Humpolec
Rok projektu: 2017-2022
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 800 m²
Užitná plocha: 1772 m²
Klient: Rodinný pivovar Bernard a.s.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*