Návštěvnické centrum ZOO Ostrava

(ČTK) – Nové návštěvnické centrum s restaurací Saola se minulý pátek otevřelo v ostravské zoologické zahradě. Multifunkční centrum rozšíří služby pro návštěvníky zoo, kteří se dosud mohli stravovat pouze u stánků s občerstvením, protože ostravská zoo byla poslední z českých zahrad, která neměla kamennou restauraci. Novinářům to řekl ředitel zahrady Petr Čolas. Vybudování návštěvnického centra stálo asi 55 milionů korun, jeho výstavbu z velké části uhradily evropské dotace.


Návštěvnické centrum vyrostlo na místě po původní letní restauraci, uzavřené od roku 2005, a to nedaleko výběhu pand červených. Stavba umožní i rozšíření vzdělávacích aktivit pro děti i dospělé, a to nejen uvnitř centra, kde se nachází učebna, ale i v jeho bezprostředním okolí, kde vznikla zastřešená venkovní učebna a klidová zóna se vzdělávacími prvky.

"Je to poprvé za celou historii, kdy tady něco takového máme vybudováno. Byli jsme si celou dobu vědomi, že dnešní klient a návštěvník vyžaduje i něco jiného, než je posezení na lavičce pod stříškou," podotkl Čolas.

Návštěvnické centrum vzniklo jako nízkoenergetický objekt využívající některé technologie šetrné k životnímu prostředí. K vytápění objektu slouží dřevěné peletky, k částečnému ohřevu vody solární energie.

Restaurace Saola dostala jméno po kriticky ohroženém zvířeti z jihovýchodní Asie. "Žije na pomezí Laosu a Vietnamu a je to takový zvláštní turovitý kopytník, který se rozhodně nechová v žádné zoologické zahradě. Chceme spojením s tímto zvláštním zvířetem upozornit návštěvníky na to, že svět se čím dál tím více modernizuje, ale přináší to také ohrožení divoké přírody," uvedl vedoucí zoologického oddělení Jiří Novák.

Restaurace, která bude celoročně v provozu, má i venkovní terasu, z níž je vidět do přilehlého výběhu, který budou obývat stáda vzácných asijských kopytníků.

Prostory Návštěvnického centra a restaurace byly využity právě k prezentaci problematiky jihovýchodní Asie, jejíž příroda patří k nejohroženějším na světě. Restaurace zároveň garantuje, že připravovaná jídla budou výhradně z českých surovin bez přídavku glutamátu a dalších dochucovadel.

Návštěvnické centrum ZOO Ostrava (zdroj: msstavby.cz)
Návštěvnické centrum ZOO Ostrava (zdroj: msstavby.cz)
Autora stavby se Stavbaweb nepodařilo zjistit.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*