Nejlepší dřevostavbou roku je rodinný dům

Fotogalerie ke článku (1)

Návrh autorů Josefa Chybíka a Ondřeje Chybíka

Návrh autorů Josefa Chybíka a Ondřeje Chybíka
Celá fotogalerie (1)

Návrh autorů Josefa Chybíka a Ondřeje Chybíka.

Vítězem soutěže Dřevěný dům 2008 se v kategorii rodinný dům stal návrh autorů Josefa Chybíka a Ondřeje Chybíka. V kategorii bytový dům nebyla první a druhá cena udělena. O výsledcích druhého ročníku soutěže dnes na stavebních veletrzích v Brně informovali organizátoři - Nadace dřevo pro život, ministerstvo zemědělství a Česká komory architektů.

Soutěže se celkem zúčastnilo 180 autorů se 79 soutěžními pracemi. Přibližně deset soutěžících pocházelo ze Slovenska. V kategorii rodinný dům bylo oceněno 13 návrhů, v kategorii bytový dům získaly cenu tři návrhy. Výše rozdělených odměn činí 1,2 milionu korun. Autoři vítězného rodinného domu dostali 300.000 korun. Dva autorské týmy nejlepších bytových domů, umístěné shodně na třetím místě, dostaly každý 120 000 korun.

Většina ze soutěžních návrhů patřila do kategorie rodinný dům, s bytovým domem soutěžilo jen 16 návrhů. Slabší účast soutěžících s návrhy bytových domů byla podle představitelů Nadace dřevo pro život způsobená většími nároky, které si tento druh staveb vyžaduje. "Práce v kategorii rodinný dům měly přesvědčivější výsledky než v kategorii bytový dům," řekl předseda soutěžní poroty architekt Josef Smola.

Odměny z prvních dvou neobsazených míst kategorie bytový dům byly následně přesunuty právě ve prospěch soutěžících z první kategorie. Příští ročníky soutěže by však podle architekta měly klást důraz právě na projekty bytových domů. Jedině jejich výstavba totiž může podle Jiřího Pohloudka z nadace zvrátit dosud malý počet realizovaných dřevostaveb v Česku.

Projektování dřevěných bytových domů zatím zdaleka netáhne tolik jako projekty a výstavba rodinných domků. Důvodem jsou především náročnější požadavky na výstavbu a předpisy, které je nutné při jejich realizaci dodržet, uvedl Smola.

Soutěž na počátku provázely problémy s financováním. K jejich vyřešení podle Pohloudka výrazně pomohly Lesy ČR, které se staly hlavním partnerem a sponzorem soutěže.

Jeden z vítězných návrhů postaví developerská firma HLC Hodonín. Z konstrukčních důvodů však nepůjde o vítěze, pravděpodobná je realizace návrhu, který se umístil na druhém místě, řekl na tiskové konferenci jeden ze spolumajitelů firmy Zdeněk Kaňa. Vítězný dům byl totiž projektován pro konkrétní lokalitu.

V Česku se loni postavilo přibližně 1500 dřevěných domů, to je zhruba dvakrát více než v roce 2006. Ze dřeva se však na domácím trhu nyní staví stále jen asi čtyři až pět procent všech rodinných domů, to je podstatně méně než v zahraničí.

Zdroj: Zpráva ČTK 23.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*