Nejlepšími stavbami Olomouckého kraje je Baluo či termální park

(ČTK) – Termální park Velké Losiny, aplikační centrum Baluo v Olomouci, administrativní budova Fenix Group v Jeseníku, nový kanalizační sběrač na kraji Přerova a rekonstrukce zámku v Čechách pod Kosířem získaly ocenění Stavba roku 2016 Olomouckého okraje. Výsledky soutěže byly v úterý 28. března 2017 vyhlášeny v Olomouci.

Soutěž Stavba roku Olomouckého kraje, které se letos zúčastnilo několik desítek objektů postavených v posledních dvou letech, zahrnovala pět kategorií. Šlo o stavby určené k bydlení, občanskou vybavenost a úpravy veřejných prostor, dopravní a vodohospodářské stavby, technologické stavby a rekonstrukce.

Porota hodnotila architektonické vyznění díla, jeho celkový přínos, prostorové a funkční řešení i začlenění do okolí. „Důležitým prvkem byla také kvalita stavebních prací, vhodnost použití stavebních materiálů nebo vstřícné řešení pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace,“ uvedla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová.

Do soutěže se mohly přihlásit stavby, které byly na území Olomouckého kraje zkolaudovány do konce loňského roku. „Jedním z cílů předávání těchto cen je seznámit veřejnost s úrovní současného stavitelství, architekturou a projektováním v kraji. Chceme touto cestou také podpořit architekty, stavební firmy a investory, kteří kvalitním způsobem mění podobu regionu,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Doplněno Stavbaweb:

V kategorii Stavby určené k bydlení a rekreaci získal titul Termální park Velké Losiny, jehož autory jsou Michal Sedlář a Martin Plachý ze Secco ateliéru. Čestné uznání si odnesli Hotel Theresian a Hotel Garni.

Kategorii Stavby občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor ovládlo Aplikační centrum Baluo autora Miroslava Pospíšila z ateliéru – r. Čestné uznání pak dostalo Rozárium Olomouc, Kulturní dům ve Šternberku a Resort Hodolany.

Mezi Stavbami dopravními, inženýrskými a vodohospodářskými bodoval Přerov a výstavba levo i pravobřežního sběrače s napojením Dluhonic a Kozlovic. Autory jsou Ondřej Pavlík a Alexandra Hradská z Aquatis. Čestné uznání získala revitalizace trati Bludov – Jeseník a elektrizace trati Šumperk – Kouty nad Desnou.

kategorii Stavby technologické a pro průmysl a zemědělství uspěla administrativní budova Fenix group v Jeseníku. Jejím autorem je Sting project. Čestné uznání obdržela dostavba administrativní budovy firmy Tomek a skleníky Haňovice.

Titulem v kategorii Rekonstrukce a obnova se může pyšnit projekt rekonstrukce a využití objektů zámku v Čechách pod Kosířem. Autorem je Miroslav Pospíšil z ateliéru – r, investorem pak Olomoucký kraj. Čestné uznání patří Tančírně v Račím údolí, Pevnosti poznání Olomouc a Klášteru kongregace milosrdných sester III. Řádu sv. Františka.

Porota hodnotila například architektonické vyznění díla, jeho celkový přínos, prostorové a funkční řešení a začlenění do daného prostředí. Důležitým prvkem byla také kvalita stavebních prací, vhodnost použití stavebních materiálů nebo vstřícné řešení pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.

Na přípravě a realizaci soutěže spolupracuje Olomoucký kraj s Českým svazem stavebních inženýrů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Organizačně a technicky soutěž zajišťuje společnost Omnis Olomouc.
(Zdroj: Olomoucký kraj)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*