Nejstarší objekt v Tlučné byl opraven, ze sýpky je restaurace

Čtyři roky trvala kompletní rekonstrukce barokně-klasicistní sýpky v Tlučné na severním Plzeňsku. Památkový objekt, jenž je nejstarší stavbou v obci, se nakonec podařilo zachránit a upravit na restauraci a penzion. Vzácný špejchar stojící v historickém středu byl přitom ještě před pár lety v havarijním stavu. Radnice ho tehdy odprodala novému majiteli za symbolickou korunu. ČTK to při slavnostním otevření řekl starosta Stanislav Volf.

„Špejchar je jedinou památkou v obci, která se tu dochovala z původního panského dvora. Zároveň je nejstarší. Posledním majitelem, než jsme ho převzali jako obec, byla rodina Lobkowiczů, kterým ale byly objekty vráceny v dezolátním stavu,“ uvedl starosta. Z několika stavení ve středu obce se postupně zachoval pouze barokně-klasicistní dvoupodlažní špejchar.

Protože radnice neměla prostředky na jeho opravu, odprodala objekt soukromému zájemci. „Majitelem se stal místní občan Miloš Půst, jenž podniká v oblasti nábytku,“ dodal starosta. Podle něj zrekonstruovaná stavba přiláká do Tlučné turisty. Lidé se také možná začnou zajímat o historii obce, prvně písemně zmíněné v roce 1115.

Majitel sýpky Miloš Půst ČTK řekl, že se při opravách nechal inspirovat i svým příbuzným, výtvarníkem a architektem, který na náměstí v Třeboni opravoval rozsáhlý historický objekt. Do rekonstrukce objektu v Tlučné vložil celkem osm milionů korun, od Plzeňského kraje získal dotaci kolem 100.000 korun. „Dlouho sem jezdil kolem a jednou mě napadlo objekt opravit. Říkal jsem si, někdo tu jednou možná postaví mrakodrap, ale barokní špejchar už nikdo nikdy,“ uvedl.

Opravy konzultoval s památkáři, architekty, hasiči a dalšími odborníky. Objekt, který naposledy užívalo JZD, přebíral jako „zanesený“, uvnitř se nacházel například starý rozebraný autobus, ráfky z traktorů a další odpad. Oprava trvala čtyři roky. V přízemí a prvním patře vznikla nekuřácká restaurace, kde je k dispozici 88 míst, v části upravené na penzion se nacházejí čtyři dvoulůžkové pokoje s přistýlkami.

Zdroj: Zpráva ČTK, 12. února 2009

O špejcharu zde

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*