Nemanice u Domažlic shánějí peníze na projekt sluneční elektrárny

Fotogalerie ke článku (1)

Nemanice (zdroj: Nemanice)

Nemanice (zdroj: Nemanice)
Celá fotogalerie (1)

Na zdroj o výkonu 200 kilowattů s možností výhledového zdvojnásobení potřebuje obec sehnat dotaci.

Radnice malé obce Nemanice s třímilionovým rozpočtem si chce zdvojnásobit příjmy stavbou sluneční elektrárny za 40 milionů korun. Na zdroj o výkonu 200 kilowattů s možností výhledového zdvojnásobení potřebuje obec sehnat dotaci. Stát už ale letos nepodporuje pořízení solárních panelů až 80 procenty z jejich ceny a garantuje investorům "pouze" vysoké výkupní ceny elektřiny, řekl dnes ČTK starosta Ivan Bartošek. Státní fond životního prostředí se nicméně snaží prosadit tyto stavby do nějakého programu EU.

"Doufáme, že to vyjde. Za současných podmínek by se nám podařilo získat z různých národních programů nejvíce 20 procent, což nám neumožňuje do dobře připraveného projektu vstoupit," dodal starosta.

Vedení obce s 330 občany si nemůže vzít na celou akci úvěr. "Kdyby se to náhodou povedlo, tak se nejméně na deset let nebezpečně zadlužíme," řekl Bartošek. Navíc obecní majetek by na záruky k půjčce nestačil. Obec ani nesplňuje parametry bank na možnost splácení a dluhovou službu. Nemanice nemají žádné lesy ani pole. Po válce byli téměř všichni obyvatelé odsunuti a veškerý majetek převzal stát.

Pokud by obec získala alespoň tři čtvrtiny nákladů, úvěr na zbylou čtvrtinu by splácela 8,5 roku. "Do rozpočtu by nám ročně přitékalo 1,5 milionu korun, po uhrazení půjčky dvakrát tolik," uvedl Bartošek. Loňské příjmy Nemanic přesahovaly dva miliony korun, letos by měly být díky novému určení daní o více než milion vyšší.

"Do projektu jsme dali stovky hodin, máme hotovou studii elektrárny a připravili jsme změnu územního plánu, který už má všechna kladná vyjádření a je před schválením," řekl starosta. Jsou připravené pozemky na okraji obce ve směru na Novosedelskou Huť blízko vedení vysokého napětí. Radnice nevylučuje spojení se soukromým investorem, ale zatím nemá signály že by se někdo o "zaostalé" příhraničí zajímal.

Stát ještě předloni poskytoval investorům dotace až na 80 procent ceny projektu, loni ale přísun peněz ustal. Ministerstva průmyslu a životního prostředí argumentují tím, že veškerá podpora státu už je zahrnuta ve výkupní ceně, kterou musí platit ČEZ výrobcům solární elektřiny. Ta činí 13,50 Kč/kWh, nejvíce z obnovitelných zdrojů. Cena, která ještě loni platila 15 let, má nově dvacetiletou garanci státu.

Zdroj: Zpráva ČTK 12.3.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*