Nemocnice, kde slovo pasivní má zcela jiný význam

Nový nemocniční objekt II. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc byl navržen a postaven ve standardu pasivní budovy. Jedná se o vůbec první stavbu tohoto typu v České republice. Autorem projektu je firma Adam Rujbr Architects. Projekt je zajímavý nejen svou architekturou, ale především technickým a konstrukčním řešením. Energetická náročnost objektu je desetkrát nižší než u jiných budov nemocnice. Pavilon za bezmála 400 milionů korun v maximální míře využívá denní světlo díky speciálně zešikmené úpravě ostění a fasády u většiny oken. Velkou roli sehrává také orientace objektu, která je řešena tak, aby nedocházelo v chladnějších obdobích roku k tepelným ztrátám, a naopak v létě k nadměrnému přehřívání. Kontrastní LED osvětlení usnadňuje orientaci i osobám s poruchou zraku.

V interiéru 40 000 m2 sádrokartonových desek Knauf
Procházíme-li chodbami kliniky, vnímáme kolem sebe sádrokarton. Všechny konstrukce suché výstavby W112 jsou dvojitě opláštěné sádrokartonovými deskami Knauf WHITE. Celkem se v budově nachází více než 10.000 m2 příček a sádrokartonu Knauf se spotřebovalo přes 40.000 m2. V místech s vyšším požadavkem na odolnost vůči vlhkosti byly použity impregnované desky Knauf GREEN a z důvodu nebezpečí možného poškození byly na hlavních komunikačních chodbách aplikovány na vnější opláštění příček pevné a tvrdé desky Knauf DIAMANT. Díky akustickým vlastnostem konstrukce Knauf W112 a dvojitému opláštění vznikly odpovídající podmínky pro práci lékařů na jedné straně a současně bylo dodrženo potřebné soukromí pacientů na straně druhé. Většina podhledů areálu je řešena zavěšenou konstrukcí D112 s jednoduchým opláštěním deskami Knauf WHITE, mimo již zmíněné místnosti s vyšším vlhkostním zatížením, kde byly použity impregnované desky Knauf GREEN. Na konstrukce šachtových stěn se musely z důvodu požární odolnosti instalovat speciální protipožární desky Knauf RED Piano (předepsaná norma 120 minut).

Speciálně řešené detaily
Protipožární problematika byla tématem i v prvním podzemním podlaží, kde se nacházejí tři místnosti s předepsanou vyšší požární odolností 120 minut. Jedná se především o archivy. Stropy místností se nejprve nastříkaly protipožární sádrovou omítkou Knauf Vermiplaster a následně zaklopily sádrokartonovým podhledem.

Chlazené stropy – moderní technologie zvyšuje komfort pacientů
V prostorách jednotky intenzivní péče v prvním a druhém nadzemním podlaží, a také ve třetím a čtvrtém patře kliniky v oddělení geriatrie, jsou instalované chlazené stropy. Moderní technologie šetrným způsobem bez proudění vzduchu v místnosti udržuje potřebnou stabilní teplotu i v horkých dnech. Pro pacienty a samozřejmě i pro nemocniční personál to znamená vysoký uživatelský komfort, který je navíc velmi šetrný pro všechny astmatiky a alergiky. Pro „zaklopení“ chladicí technologie byly v podhledech použity speciální sádrokartonové desky Knauf THERMOBOARD Plus s příměsí grafitu, který zvyšuje tepelnou vodivost.

Knauf SAFEBOARD – spolehlivá ochrana proti RTG záření

Do druhého patra kliniky je umístěn rentgen, což znamená do místnosti obklopené dalšími prostory pro obsluhující personál a čekárnou pacientů. Proto bylo zapotřebí na stavbu příček použít speciální desky Knauf SAFEBOARD, které i bez olověných plechů spolehlivě odstíní rentgenové záření.

Sádrové omítky
Všechny betonové stěny, které nebyly obloženy sádrokartonovou konstrukcí, se omítaly sádrovou lehčenou omítkou Knauf MP 75 L. Cílem bylo sjednotit povrch stěn, tak aby nebylo poznat, kde je stěna z betonu a kde ze sádrokartonu. Všechny povrchy jsou tedy perfektně hladké a rovné. Před vlastním omítáním byly betonové stěny opatřeny penetrací Knauf Betokontakt, případně Knauf Hloubkovou penetrací. U některých stěn byla aplikovaná univerzální tenkostěnná stěrka Knauf Uniritmo (cca 40 tun). 

Práce v interiéru začala v květnu roku 2017 a kolaudace proběhla v září 2018. Výsledkem kombinace výjimečného architektonického návrhu, nejmodernější technologie a přístupu k řešení důležitých provozních nároků je vysoce úsporná klinika, která přinesla do zdravotnictví zcela nový standard srovnatelný jen s několika podobnými zařízeními ve světě. Přes všechna pokroková technická řešení se však nezapomnělo na maximální komfort pacientů. Od první chvíle po otevření je jasné, že právě oni budou s novou klinikou nejvíce spokojeni.

www.knauf.cz

Pavilon II. interní kliniky gastroenterologie a geriatrie FN Olomouc
Investor: Město Olomouc, Ministerstvo financí ČR
Generální dodavatel: OHL ŽS, a. s.
Projektant: Adam Rujbr Architects
Zpracovatel materiálů Knauf: INTERMONT OLOMOUC, s.r.o., KONFAL-OMÍTKY
Dodavatel materiálů Knauf: MPL TRADING, s.r.o. a WOODCOTE CZ, a.s.
Použité materiály Knauf: Sádrokarton Knauf WHITE, GREEN, DIAMANT, RED Piano, THERMOBOARD Plus, SAFEBOARD
MP75 L, Vermiplaster, Uniritmo, Rotband, Fill&Finish Light, Hloubková penetrace, Betonkontakt

Publikováno v časopise Stavba 4/2019

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*