Neobsazených kanceláří je v centru Prahy nejvíce v historii

(ČTK) – Neobsazenost kanceláří v centru Prahy dosáhla 14 procent, což je nejvíce v novodobé historii. Celkem je zde volných 63 tisíc metrů čtverečních moderních kancelářských prostor. Vyplývá to v minulém týdnu zveřejněné analýzy poradenské společnosti DTZ.

ilustrační foto
Značnému riziku "vylidnění" jsou vystaveny hlavně starší budovy na Praze 1 a 2. "Mnoho velkých firem se stěhuje nebo bude stěhovat do moderních budov. To, co po odchodu PWC (dříve PricewaterhouseCoopers) na Prahu 4 potkalo Kateřinská Business Centrum, tedy výrazný nárůst neobsazenosti odchodem velkého nájemce, může potkat více objektů," upozorňuje vedoucí oddělení pronajímatelů DTZ Pavel Domalewski.

Fluktuace nájemců v samotném centru je podle DTZ dána i postupných obsazováním komplexu Florentinum, kterému se daří získávat nájemce ze starších kancelářských budov. "Tento trend dokládá například předpronájem společnosti Ernst & Young, jež si v budovaném areálu na Florenci zkraje letošního roku zabrala 9200 metrů čtverečních, nebo právní kancelář Havel, Holásek & Partners s předpronajatými 4660 metry čtverečními," tvrdí DTZ.

Do výsledků prvního čtvrtletí letošního roku se promítlo fyzické dokončení přesunů či konsolidací ohlášených od roku 2011. Vedle odchodu PWC do objektu City Green Court patří k nejvýznamnějším změnám odchod části Komerční banky ze Slovanského domu do nové centrály na Praze 5 – Stodůlky, opuštění 2300 metrů čtverečních v kancelářském projektu na ulici Pekařská společností SAP nebo přestěhování Mediatelu ze sídla o rozloze 5500 metrů čtverečních v pražském Karlíně do BB centra na Praze 4. Na očekávané zvyšování neobsazenosti bude mít podle poradenské společnosti vliv také dokončení několika spekulativních developerských projektů, zejména v oblasti Prahy 8.

Odchod velkých nájemců může na druhou stranu snížit požadované nájemné. Část majitelů už nyní také začala investovat do zvyšování kvality budov, což by mělo přilákat nové zájemce. "Centrum bude stále atraktivní pro nájemce z určitých sektorů: pro právnické firmy a některé poradenské společnosti či subjekty, které vyžadují prestižní centrální polohu kanceláří," tvrdí vedoucí oddělení nájemců v DTZ Václav Bouček.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*