Neprůhledné zakázky jsou podle stavařů rizikem pro stavebnictví

Praha 10. ledna (ČTK) – Neprůhledné veřejné zakázky můžou ještě více prohloubit propad tuzemské stavební výroby, uvedli ve společném prohlášení Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) a Odborový svaz Stavba. Cesta k nápravě podle svazů vede přes rychlé schválení zákona o veřejných zakázkách.

(zdroj foto: OS STAVBA ČR)
Zhruba polovina zakázek ve stavebnictví pochází z veřejného sektoru. Podle SPS i odborů proto převládá o odvětví obrázek jako o potenciálně korupčním prostředí. "Svazy proto apelují na všechny zadavatele veřejných zakázek, aby se striktně drželi zákonných norem a nevytvářeli prostor ke spekulacím o možném nečestném jednání. Veřejné zakázky by měly být vždy zadávány transparentně, aby bylo kdykoli možné prověřit jejich bezproblémový průběh," uvedly dnes stavařské organizace.

Jedním z nástrojů, jak podle stavařů zabránit možné korupci, je rychlé schválení novely zákona o veřejných zakázkách. "Svazy požadují, aby do doby účinnosti novely zákona nebyly veřejné zakázky, zejména z oboru dopravních staveb, zadávány mimořádným způsobem, ale vždy řádným výběrovým řízením a v duchu novely zákona," stojí v prohlášení.

Novela zákona o veřejných zakázkách například ruší losování nebo snižuje limity pro zakázky malého rozsahu. U významných zakázek budou svou vlastnickou strukturu předkládat i subdodavatelé, kteří se na zakázce podílejí z více než pěti procent. Návrh normy již schválila sněmovna, nyní má novelu projednat Senát.

"Není to reakce na nějaké konkrétní případy, ale na obecně negativní obraz stavebnictví,"
řekla ČTK k prohlášení mluvčí SPS Alena Čechová.

České stavebnictví loni v listopadu podle nedávno zveřejněných čísel Českého statistického úřadu meziročně zpomalilo pokles na 2,3 procenta po říjnovém propadu o osm procent.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*