Nerušené muzicírování v bývalé fabrice

V basilejské čtvrti St. Johann vznikl z bývalé továrny životní a pracovní prostor pro hudebníky.


Místo: Basilej, Švýcarsko
Stavebník: Stiftung Habitat, Basel
Autoři: Buol & Zünd Architekten
Tým architektů: Matthias Aebersold, Martin Schröder, Silvio Schubiger
Akustika: Martin Lienhard
Celková plocha: 3250 m2
Foto: Michael Fritschi


Švýcarská nadace Habitat si klade za cíl vytvořit dostupné bydlení pro lidi se speciálními potřebami – pro staré lidi, rodiče samoživitele, pro lidi s tělesným postižením či pro hudebníky – a renovovala už několik domů v této čtvrti.

V nájemních bytech  hudebníci obvykle nemohou zkoušet, jak by chtěli, v kteroukoli denní či noční dobu. V novém bytovém domě speciálně pro hudebníky jsou k dispozici zvukotěsné zkušebny a učebny, takže se zde může kdykoli bez přestávky hrát a cvičit, aniž by sousedé byli rušeni.

Přízemí před přestavbou
Budova továrny Levy Fils byla postavena v letech 1901 až 1903. Až do roku 2005 se zde vyráběly zásuvky, zástrčky a vypínače, které v padesátých letech minulého století platily za příklad dobrého každodenního designu. Ve čtyřpatrovém domě na Lothringerstraße se nalézaly dva byty, kanceláře a výrobní hala továrny. Třípodlažní vila továrníka je zde ještě v půdorysu čitelná, nikoliv už na fasádě. Na zadním průčelí se připojoval do dvora dvoupatrový sklad a další menší jednopatrové budovy, které patřily bývalému dopravci. Po přestavbě se zde nachází 13 bytových jednotek různých dispozic a heterogenní konglomerát budov je spojen do jednoho celku.

Obyvatelé a návštěvníci bytového domu pro hudebníky mohou vstoupit do objektu ze dvou stran – z východu přes velkou halu bývalé továrníkovy vily a ze západu přes dvůr. V přízemí přední budovy jsou umístěny čtyři zkušebny a zvukové nahrávací studio, které jsou využitelné také externě. Nabídka bydlení je v domě rozmanitá a přizpůsobená individuálním potřebám: jednopodlažní byty se třemi pokoji, mezonety až se sedmi místnostmi, sdílené byty až pro sedm spolubydlících a jednopokojové apartmány pro hosty. Každá bytová jednotka obsahuje hudební prostor se zvukovou izolací až do 65 decibelů, který má kvůli vyučování také samostatný vchod. Prostory přízemí prosvětlují dva dvory, díky nimž může také celý ansámbl staveb dýchat. Veřejně přístupná kantýna s dětskou hernou a víceúčelovým prostorem doplňují nabídku pro obyvatele vlastního domu i okolní čtvrti.

Přízemí První patro druhé patroArchitekti se zabývali typologií stávajících budov rozličným způsobem: přední budova byla dostavěna, přestavěna nebo rekonstruována. V bývalém skladu navazuje nové uspořádání na stávající rastr stoleté dřevěné nosné konstrukce. Vnější betonové konstrukce doplňují nosné prvky. Upomínají na velikost a uspořádání staré dřevěné konstrukce a rámují novou fasádu, která je vyplněna cihlami z lehkého betonu nebo sklem.

Apartmán pro hosty Apartmán pro hosty Apartmán pro hosty

Zdroj: Baunetzwissen.de
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*