Nevyužité průmyslové stavby v Brně stále častěji slouží kultuře

(ČTK) – Průmyslové budovy rozeseté kolem centra Brna stále častěji slouží kultuře. Zatím posledním přírůstkem je centrum Industra, které díky nadšení dobrovolníků a dobré vůli majitele objektu vzniká v areálu mrazíren v Masné ulici. Kultura pronikla také do Zbrojovky, která o víkendu poskytla zázemí alternativní hudební přehlídce, jiný festival se koncem září koná v někdejší továrně Vlněna. Wannieck Gallery v bývalé Vaňkovce se už dávno zařadila k uznávaným galeriím současného umění v Česku.

Galerie Industra (zdroj: Industra)
Také Industra, za kterou stojí občanské sdružení Vaizard, je ambiciózní projekt. Cílem je vybudovat mezinárodní centrum kultury a vzdělání s přednáškovými sály, kavárnou, sportovišti, dílnami, ateliéry a hudebním klubem. "Industra může dostat Brno na mapu Evropy. Čeká nás ale ještě spousta práce," řekl ČTK ředitel Industry Pavel Stratil.

Zatím je v provozu galerie, která ode dneška hostí výstavu slovenských umělců nazvanou Čerstvá vejce! Potrvá do 22. října. Na rekonstrukci a úpravě někdejší haly pro účely kulturního centra nadále pracují nadšenci bez nároku na odměnu. Další rozšíření provozu plánují lidé kolem Industry na letošní podzim.

Areál Zbrojovky v Zábrdovicích si vybrali pořadatelé prvního ročníku alternativní přehlídky nazvané Henry Lee Fest. Název odkazuje k hrdinovi písně Nicka Cavea. O víkendu na dvou pódiích v továrně vystoupily třeba kapely The Plastic People of the Universe nebo Sunshine.

Do areálu Vlněny v Přízové ulici vyrazí 28. září účastníci přehlídky Degeneration NEXT, která se profiluje jako mezinárodní multižánrový festival "hudby bez hvězd". "Náš festival je pro všechny otevřené fanoušky hudby, kteří mají chuť poznávat nové věci, kteří se dokážou nechat strhnout silnou atmosférou, a pro všechny, kteří se rádi nechávají překvapovat," stojí v "manifestu" festivalu. Přijede třeba kanadská triphopová kapela Elsiane.

Příkladem úspěšného využití industriálního prostoru pro kulturu je Wannieck Gallery, jedna z největších výstavních síní současného umění v Česku. Po letošních neshodách s městem kvůli nezaplacenému nájemnému je galerie znovu v plném provozu, do konce září v ní potrvá výstava Kostlivec v rajské omáčce. V galerii také pravidelně koncertuje Filharmonie Brno.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*