NEW FACE OF PRAGUE

Fotogalerie ke článku (1)

TOWER CITY HOLEŠOVICE, CMC ARCHITECTS

TOWER CITY HOLEŠOVICE, CMC ARCHITECTS
Celá fotogalerie (1)

Výstava ve Vídni
současná pražská architektura po roce 1990
23/3-01/4/2010

Vernisáž/
pondělí 22/3 v 18:00 hodin
Prechtlsaal, TU Wien, Karlsplatz 13, 1040 Vídeň

trvání výstavy/
23/3-01/4/10
denně 08.00 až 20.00 hodin, v neděli zavřeno

kurátoři/
Dan Merta, Klára Pučerová

grafický design/
Robert V. Novák, Tomáš Brichcín

pořadatel/
Město Vídeň
České centrum Vídeň
Galerie Jaroslava Fragnera

pod záštitou/
Dr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy
Dr. Michael Häupl, starosta a zemský hejtman města Vídně


Ve Vídni bude na Technické univerzity představena výstava o nové podobě Prahy New Face of Prague. Záštitu nad výstavou převzali starosta města Vídně Michael Häupl a jeho pražský protějšek primátor Pavel Bém. Výstavu zahájí vídeňský městský radní pro rozvoj města a dopravu Rudi Schicker a velvyslanec České republiky v Rakousku pan Jan Koukal.

Praha se od počátku devadesátých let stala jednou z nejdůležitějších evropských metropolí, v rámci turistického ruchu můžeme hovořit v intencích světových. Dynamika rozvoje se stále zvyšuje, což dokládá předposlední bienále architektury v Benátkách, které je zaměřeno na urbanismus a neřízený rozvoj metropolí světa. V rámci jednoho z výzkumů patří Praha mezi světové metropole, které čeká jeden z největších růstů. Je samozřejmě otázkou, jak se tento rozvoj bude vyvíjet a jakým směrem, zda pozitivně s potřebami obyvatel metropole či pouze developerskými ambicemi. Praha se stále vyvíjí, vznikají nové a nové projekty, je zde však otázka, jak moc jsou kvalitní. Na kvalitu současné architektury lze pohlížet subjektivně, je však třeba dodat, že se úroveň zvyšuje a Praha se přibližuje standartu evropského rozvoje především v oblasti obytných souborů.

Výstava připravená Galerií Jaroslava Fragnera představí přes pět desítek nejzajímavějších a nejdůležitějších realizací či projektů, které vznikly v Praze v posledních dvaceti letech. Vedle dnes již architektonických ikon, jako jsou Tančící dům, Zlatý anděl, průchod Jelením příkopem, Oranžerie na Pražském hradě, Langhans nebo Palác Euro na Můstku, budou prezentovány stavby či projekty kvalitativně ojedinělé, avšak široké veřejnosti už ne tolik mediálně známé. Návštěvníci se seznámí také s novějšími realizacemi, teprve v současnosti vznikajícími stavbami nebo vizemi nabízející možnosti, jak by se mohla česká metropole proměnit.

Výběr staveb vychází z typologie, v každém z deseti témat se představí zpravidla pět staveb. Návštěvník se tak seznámí s celou škálou realizací, od jemu blízkých (rodinné domy, obytné celky), až po stavby ovlivňující podobu města a život v něm (administrativní budovy, hotely, rekonstrukce, veřejné stavby, interiéry). Neméně přitažlivou tématikou budou projekty týkající se budoucnosti Prahy, developerských projektů, revitalizací v několika městských částech, nebo oblast věnující se „zeleným“ projektům na úrovni rodinného domu i rozsáhlého areálu včetně veřejnosti přístupného parku.

Cílem není oslovit pouze odborníky, ale především širší veřejnost ve Vídni a v Rakousku; představit současnou architekturu Prahy v celku, výběr nejvýznamnějších staveb, jenž výrazně ovlivnily její dnešní tvář a architektonickou úroveň. Z tohoto důvodu je výstava uvedena krátkým přehledem významných staveb, které v Praze vznikly v průběhu dvacátého století. K výstavě byla vydána barevná česko-anglická publikace. Katalog navíc obsahuje úvodní eseje seznamující s historií pražské architektury i současnou tvorbou a přehled vystavujících architektů.

výstava vznikla za podpory/
ING Real Estate Development, Canon, Passerinvest Group, Real Estate Karlín Group, PSJ, ECM, Café Emporio, Zumtobel, J&T Real Estate CZ, Central Park Praha, Barrisol, Dynamo, AFI EUROPE Czech Republic


www.compresspr.cz
www.gjf.cz
www.czechcentres.czZdroj: ComPRess, Kontaktní kancelář města Vídně

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*