Nový most tvoří dvě půdorysně se křížící lávky – kyvadlová pro cyklisty a oblouková pro pěší.
Místo: Purmerend, Severní Holandsko, Nizozemí
Klient: Městský úřad Purmerend
Tým: NEXT / Bart Reuser, Marijn Schenk, Michel Schreinemachers with Ronald Rietveld, Jurriaan Hillerström, Agathe Osika, Ieda Alvarez Dogo, Betty Aarts, Michel Mandersloot, Anne-Laurance Ricard, Tom van Alst, Ayelet Kamar, Agata PiÄ?t
Spolupráce: Ronald Rietveld Landschaparchitectuur
Stavba: Ingenieurs Bureau Amsterdam (IBA), ABT adviesbureau voor Bouwtechniek
Rozpětí: 66 m
2012-10-04 Slavnostní otevření Melkwegbrug
2012-08-24 Instalace osvětlení
2012-06-04 Dosažen nejvyší bod
2012-04-26 Dokončena mostovka
2011-05-26 Začátek výkopů pro základy
2011-01-10 Zahájení stavebních prací
2010-02-01 Začátek tendru
Náklady: 6 000 000 Euro
Foto: Jeroen Musch, archiv autorů
Melkwegbrug v holandském městě Pumerend je součástí širšího plánu pro vodní cesty De Kanaalsprong. Spojuje městskou část Weidevenne s historickým centrem Purmerendu.
Nejpozoruhodnější část mostu je masivní oblouk stoupající do výšky 12 m nad vodní hladinou, odkud mají chodci nádhernou vyhlídku na město a kanál. Pohled z výšky, kam chodci musí vystoupat po schodech, je pro pěší velkou atrakcí a skvělou příležitostí pro zkušenost s rozdílným utvářením historického centra Pumerendu a jeho nových rozvíjejících se částí. Cyklisté a vozíčkáři mají k dispozici jinou trasu – sto metrů dlouhou esovitou lávku s minimálním sklonem, tedy nízko nad vodou. Pokud zorvna mají proplout kanálem lodi, most se rozpojí a lodě mají volnou cestu. Přes vodu se lze i tom případě dostat po oblouku horní lávky. Oba mosty se kříží a z ptačí perspektivy tak obě lávky utvoří buď osmičkový tvar (dolní most je průjezdný) a spojují se do jednoho celku, nebo formu podobnou písmenu zet (dolní most je rozpojen). Horní obloukový ocelový most váží 85 tun a má celkem 135 schodů. Materiálem a barevností jsou oba mosty sjednoceny. Na hranách lávek je LED osvětlení, které kromě osvětlení cest zdůrazňuje v noci obrysy mostu.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,