Niemeyer vzdal úmysl doplnit "svoji" Brasílii

Fotogalerie ke článku (1)

Brasilia (zdroj: Wikipedia)

Brasilia (zdroj: Wikipedia)
Celá fotogalerie (1)

Legendární brazilský architekt Oscar Niemeyer vzdal plán na výstavbu další budovy v centru hlavního města Brasílie, kterou před padesáti lety sám projektoval. Oznámil to v dopisu, který včera zveřejnil deník Correio Braziliense. Plán vyvolal v Brazílii velkou polemiku.

Niemeyer, kterému je už 101 let, zamýšlel vybudovat na takzvané Esplanádě ministerstev v Brasílii "náměstí Svrchovanosti". Měla na něm stát nízká budova, zakřivená, jak je pro Niemeyera typické, jež by byla památníkem bývalých brazilských prezidentů, a sto metrů vysoký nakloněný obelisk.

Návrh vzbudil vášnivé diskuse, v nichž jeho odpůrci argumentovali i tím, že do nynější podoby Brasílie nelze zasahovat, protože je na prestižním seznamu světového kulturního dědictví, který vede Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Podle odpůrců by byl porušen také brazilský zákon o kulturním dědictví, podle něhož musí Esplanáda ministerstev zůstat volným prostorem. Nové stavby by prý mimo jiné zakrývaly výhled na původní budovy, zvlášť na Národní kongres.

Sylvia Ficherová z fakulty architektury univerzity v Brasílii v této diskusi řekla, že plánovaná stavba se podobá jednorožci a že Niemeyer tady "negativně zasahuje do svého vlastního díla".

Navíc guvernér federálního distriktu José Roberto Arruda oznámil, že na novou stavbu nejsou peníze.

"Historické centrum" Brasílie, postavené na přelomu 50. a 60. let, představuje soubor Niemeyerových staveb, které se staly klasikou moderní architektury - katedrálu, prezidentský palác, sídlo Národního kongresu, ministerstvo zahraničí a další. Město bylo postaveno z podnětu brazilského prezidenta s českými předky Juscelina Kubitscheka, jeho půdorys ve tvaru ptáka vymyslil urbanista Lúcio Costa. Dnes má Brasília dva miliony obyvatel.

Zdroj: Zpráva ČTK 4.2.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*