Nile Tower

(ČTK) – V Egyptě vyroste s čínským přispěním nejvyšší stavba na africkém kontinentu. Mrakodrap přezdívaný Nilská věž (Nile Tower) by se měl tyčit do výšky 345 metrů. Na druhé místo tak odsune Carltonovo centrum (223 metrů) v Jihoafrické republice, píše ve svém internetovém vydání list Le Figaro. Stavba vyroste asi 50 kilometrů od Káhiry, na místě, kde v posledních třech letech vzniká nové egyptské hlavní město po vzoru brazilské metropole Brasílie.

K jakým účelům bude ambiciózní objekt sloužit, zatím není zcela rozhodnuto. Podle aktuálních investičních plánů vzniknou v horních patrech luxusní byty, nižší patra budou částečně přístupná návštěvníkům. Počítá se s hotelem o 230 pokojích s lázeňskou zónou, diskotékou, kasinem a nákupním centrem. Náklady na stavbu mají činit tři miliardy dolarů (66 miliard Kč).

Peking je v Egyptě stejně jako v celé Africe velmi aktivní. Čínský developer, jehož vlastníkem je čínský stát, slibuje, že v okolí nového hlavního města postaví ještě 12 kancelářských komplexů, pět rezidenčních budov a další dva hotely.

Zhruba 50 kilometrů jižně od Káhiry čtyři roky vzniká nové správní centrum země, které má po dokončení pojmout přes šest milionů lidí. Ačkoli vyrůstá v poušti mezi řekou Nil a Suezským kanálem, bude v něm zelená plocha rozlohou větší než newyorský Centrální park. Vláda sem chce přesunout 34 ministerstev i prezidentský komplex příští rok v červnu.

Místo zatím nedostalo název, ale egyptští představitelé je popisují jen v superlativech – kromě nejvyšší budovy Afriky tam má stát i nejvyšší minaret a kostelní věž. Nová katedrála, která má po úplném dokončení pojmout 8000 lidí, byla pro kopty otevřena už v lednu. Mezi dalšími „nej“ se uvádí obří nákupní centrum, vědeckotechnický park a kulturní komplex s operou, divadly a kiny.

Doplněno Stavbaweb:

Projekt na stránkách autorů najdete zde: www.zaha-hadid.com/architecture/nile-tower/

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*