NK a magistrát se přou, kdo má rozhodnout o knihovně na Letné

Národní knihovna (NK) se pře s pražským magistrátem o to, kdo má rozhodnout o nové budově knihovny na Letné. Mluvčí NK Kateřina Nováková dnes ČTK řekla, že tíha rozhodnutí leží na bedrech ministerstva kultury a hlavního města. Magistrát se ale domnívá, že nejprve by měl rozhodnout Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Šéf ÚOHS Martin Pecina v dnešním Právu uvedl, že úřadu nepřísluší posuzovat architektonickou soutěž, která se konala podle pravidel Mezinárodní unie architektů.

Podle mluvčí knihovny z Pecinova vyjádření vyplývá, že ÚOHS projekt novostavby NK na Letné „nepohřbí“. „Tíha rozhodnutí tedy stále leží na bedrech ministerstva kultury a hlavního města Prahy,“ řekla ČTK. Dodala, že věcné důvody, pro které by mohl být projekt smeten se stolu, neexistují.

Ke Kaplického návrhu knihovny se opět kriticky vyjádřil prezident Václav Klaus. V rozhovoru pro časopis Grand Biblio, jehož přepis zveřejnil na svém osobním webu, Klaus prohlásil, že se návrh nové Národní knihovny mnohým lidem líbí nejspíš proto, aby tím vyjádřili protest proti jeho osobě.

„To, že se mi návrh knihovny zásadně a absolutně nelíbí, nijak nezakrývám a dost dobře nechápu, že někdo může mít názor opačný. Trochu podezírám část zastánců Kaplického návrhu, že ji obhajují nikoli z lásky k tomuto bizarnímu návrhu, ale z nelásky k Václavu Klausovi, což je v kontextu toho, co nám může vzniknout v centru Prahy, strašná škoda,“ uvedl prezident. „Něco úplně jiného je dnes a denně předváděná ambicióznost a arogance pana Kaplického, proti kterým je moje chování, za které bývám kritizován, téměř nevinné,“ dodal.

Server Euro.cz uvedl, že podle nového expertního posudku vedoucího katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Pavla Šturmy, který má server k dispozici, soutěž na novou budovu Národní knihovny na Letné neproběhla v souladu se zákonem. O posudek prý požádal ÚOHS už v březnu, chtěl, aby odborníci posoudili soutěž z hlediska mezinárodního práva.

Národní knihovna se podle serveru při organizaci soutěže spoléhala na výjimku ze zákona o veřejných zakázkách. Na základě této výjimky se zákon neuplatní v případech soutěží, které probíhají v souladu s pravidly mezinárodní organizace, jakými jsou podle názoru Národní knihovny i pravidla Mezinárodní unie architektů (UIA), uvedl server.

Pecina v Právu prohlásil, že mezinárodní soutěž rozhodně podle měřítek českého zákona nebyla v pořádku. „Zadavatelé však řekli, že u tak významné zakázky aplikují výjimku. A my jsme to uznali, protože měli právo výjimky využít. Od té chvíle na to nemáme právo dohlížet,“ řekl šéf ÚOHS.

Z expertního posudku Pavla Šturmy ale podle serveru Euro.cz vyplývá, že pravidla Mezinárodní unie architektů za pravidla mezinárodní organizace považovat nelze, tudíž Národní knihovna nemohla využít výjimku, aby se vymanila z aplikace zákona o zadávání veřejných zakázek.

Ředitel NK Vlastimil Ježek  Radiožurnálu řekl, že se projektu architekta Jana Kaplického nechce vzdát. Pokud jsou pražští zastupitelé proti výstavbě blobu na Letné, měli by to jasně říci a navrhnout alternativní umístění, dodal.

Město Praha ale nyní dává od plánované výstavby nové budovy Národní knihovny na Letné ruce pryč. „Praha v tuto chvíli nemá s Národní knihovnou nic společného. Odpovědnost za posouzení neregulérnosti soutěže musí mít antimonopolní úřad,“ sdělil dnes ČTK primátor Pavel Bém (ODS).

Pokud vydá kladné stanovisko k výstavbě, bude na ministerstvu kultury, zda na stavbu dá peníze, nebo ne. Pokud vláda řekne „ano“, bude podle Béma na Národní knihovně, zda má být budova na původně schválených pozemcích na Letné, nebo na jiných.

Kaplický umístil objekt i na sousední parcely, byla by nutná změna územního plánu. „Když Národní knihovna řekne: nové pozemky, pak bude jednat zastupitelstvo,“ podotkl Bém. Výhledově by se to podle něho mohlo případně odehrát spíše až příští rok než letos.

Zastupitelé rozhodli o prodeji některých pozemků knihovně za sníženou cenu už dříve, knihovna ale dosud nepodepsala ani předběžnou kupní smlouvu. V usnesení se píše, že knihovna by pozemky získala, pokud bude mít do konce letošního roku stavební povolení a doloží financování stavby. Otazníky vzbuzuje výklad části verdiktu zastupitelů o současné tramvajové smyčce, konkrétně o tom, kdo ponese náklady na její přemístění. Již nyní je ale jasné, že knihovna do konce roku podmínky města nesplní.

Přestože není jasné, zda bude bude knihovna na Letné stát, rozhodli se příznivci Kaplického návrhu vyhlásit na novou budovu knihovny národní sbírku. Kdy by se se sbírkou začalo, není zatím jasné. Podle serveru Týden.cz by byly vybrané peníze použity na studii proveditelnosti, která zatím chybí.

V souvislosti se sbírkou manželka Kaplického Eliška Fuchsová ČTK řekla, že plánují v blízké době přenést model knihovny, který je vystaven v Klementinu, do veřejně přístupných prostor.

Zdroj: Zpráva ČTK 22.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*