noba digi mini

(PROTEXT) – Výlisek z pryžového recyklátu nalepený na sendvičovém panelu. I takto jednoduše se dá popsat protihluková stěna řady noba digi mini od společnosti mmcité+. Přesto, že hlukové bariéry jsou všední součástí staveb podél silnic a železnic, ta z Bílovic dokáže zaujmout – svědčí o tom i letošní zisk prestižního ocenění Red Dot Design Award. Tyto celosvětové ceny za produktový a komunikační design jsou udělovány od roku 1955.

Společnost mmcité+ projektuje a staví vlaková a autobusová nádraží, zastávky či stanice. Ve svém portfoliu má i protihlukové stěny, které jsou výsledkem vlastního vývoje. „Sami sebe vidíme jako partu lidí, kterou baví přinášet design do dopravní infrastruktury. Zisk Red Dot je něco jako značka lemující naši cestu. Potvrzení, že jdeme správným směrem,“ říká designér a předseda představenstva mmcité+ Radek Hegmon.

Protihlukové stěny dodává firma od roku 2017. Jde o unikátní koncept. Základem je sendvičový panel vyplněný pěnou. Na něm jsou nalepeny absorbéry z pryžového recyklátu. Ten pochází z vysloužilých pneumatik. Jen v loňském roce tak díky tomu neskončilo na skládce přes 183 000 pneumatik. Použití recyklovaného materiálu přitom není žádný kompromis. Protihlukové stěny z Bílovic s přehledem zvládají všechny požadavky na akustické parametry.

Stěny s obchodním názvem noba se vyrábějí v několika vzorech. Například oceněná noba digi mini vychází z grafiky digitálních zobrazovačů. Může tak být jakýmsi plátnem ve veřejném prostoru. I to byl jeden z důvodů, proč porota ocenění Red Dot udělila. Posuzovala totiž ukázku protihlukové stěny, kterou si „dotvořily“ děti. Instalována byla v roce 2019 v Ostravě-Porubě. „Právě snaha zapojit do utváření veřejného prostoru místní komunitu byla jednou z motivací pro vývoj vzoru noba digi. Chtěli jsme nabídnout stěnu, která nerozděluje, ale spojuje,“ vysvětluje místopředseda představenstva Petr Vavrouška.

Trojnásobný zásah pro Bílovice
Protihluková stěna noba digi není jediným oceněním v aktuálním ročníku Red Dot Design Award, které putuje na adresu Bílovice 519. Stejný úspěch si připsaly i lyže DIP SL spolu s vakem Maggot. Jde o produkt sesterské společnosti Egoé move. Největší úspěch pak jde za další společností z areálu, Egoé nest. Její kempingová vestavba Nestbox získala v rámci Red Dot nejvyšší ocenění Best of the Best. „Tento přívlastek, pokud bychom to převedli do řeči vinařů, je jakýmsi výběrem z bobulí. Získává ho totiž jen zhruba 1,5 procenta přihlášených produktů,“ popisuje Richard Vodička, šéf studia 519. Právě tato společnost je „dodavatelem designu“ pro firmu mmcité+ a skupinu Egoé.

Doplněno Stavbaweb:
Protihlukové stěny noba digi mini na stránkách autorů najdete ZDE.
design: designcité+, ellement

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*