Nominace České komory architektů na Mies van der Rohe Award 2009

Česká komora architektů nominovala tři české stavby do soutěže o „Cenu Evropské unie za současnou architekturu — Mies van der Rohe Award 2009“, která patří mezi nejprestižnější evropské přehlídky realizovaných staveb. Jejím smyslem je podpořit kvalitní současnou architekturu a ukázat, jak významnou roli hraje při tvorbě evropské společnosti a kultury.

Česká komora architektů (ČKA) byla vyzvána jako jedna z profesních organizací v Evropě, která je členem Evropské rady architektů (ACE), aby doporučila maximálně pět nejlepších prací, které byly na území České republiky realizovány v roce 2007 nebo 2008, případně stavby svých členů dokončené v jiných evropských státech. Představenstvo ČKA nominovalo tyto stavby:
â? â?  Středisko ekologické výchovy Sluňákov (autoři: Projektil architekti — Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister, Kateřina Horáková, Petr Lešek)
â? â?  Nové ústředí ČSOB (autoři: AP Atelier — Josef Pleskot, David Ambroz, Pavel Fanta, Markéta Jurečková, Helena Kohlová, Daniel Kříž, Zdeněk Rudolf, Jiří Trčka);
â? â?  Hotel Metropol (autoři: Marek Chalupa, Tomáš Havlíček, Štěpán Chalupa, Martin Rusina —Chalupa architekti / d u m architekti) Do soutěže o Cenu Miese van der Rohe zasílá Česká republika své nominace již od roku 1997.  

Cenu uděluje každé dva roky Evropská unie a Nadace Miese van der Rohe se sídlem v Barceloně. Jejím cílem je najít a ocenit významné tvůrčí počiny na poli architektury, vyzdvihnout přínos evropských architektů k rozvoji profese a uplatnění nových konceptů a technologií. Cena by měla zároveň pomoci lepšímu porozumění současné architektuře a pochopení její role v rozvoji společnosti. Evropská komise založila cenu s cílem ukázat veřejnosti, institucím i soukromému sektoru význam architektury při výstavbě evropských měst. Dalším motivem bylo vytvořit příležitosti pro architekty v rámci EU a poskytnout podporu mladým tvůrcům, kteří právě nastoupili svou profesionální kariéru.  

Stavby nemohou do soutěže přihlásit investoři, dodavatelé ani sami architekti. Nominuje je skupina vyzvaných nezávislých expertů z celé Evropy, specializovaných na současnou architekturu. Z České republiky byl zatím vyzván k navržení pěti staveb šéfredaktor architektonického časopisu ERA 21 Osamu Okamura. Další okruh nominací překládají profesní instituce, které jsou členy Evropské rady architektů (ACE), u nás tedy Česká komora architektů. Vypisovatel soutěže také oslovuje organizace, muzea či centra architektury v celé Evropě. Z desítek předložených návrhů vybere odborná porota finalisty — nejlepších 30 až 35 evropských staveb, které jsou následně představeny v katalogu a na putovní výstavě. Porota zároveň určí jednu stavbu, které bude udělena Cena Evropské unie pro současnou architekturu — Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, jíž udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty.   Cena představuje peněžní odměnu 60 000 eur pro vítěze a odměnu 20 000 eur pro držitele Zvláštní ceny pro začínající architekty. Kromě finanční částky získávají vítězové sochařský objekt, inspirovaný pavilonem Miese van der Rohe v Barceloně, který je považován za jedno z nejvýznamnějších architektonických děl dvacátého století a představuje základní principy udělované ceny: vynikající a inovativní koncepční i konstrukční řešení.  

Čeští finalisté předchozích ročníků
â? â?  1997 — IPB Banka v Brně — Aleš Burian, Gustav Křivinka
â? â?  2001 — MUZO v Praze — Stanislav Fiala/D3A
â? â?  2003 — Palác Euro v Praze — Petr Malinský, Richard Doležal, Petr Burian, Michal Pokorný, Martin Kotík
â? â?  2003 — průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě — Josef Pleskot
â? â?  2005 — klášter trapistů v Novém Dvoře — John Pawson
â? â?  2007 — Obchodní dům Selfridges and Co., Birmingham — Jan Kaplický a Amanda Levete, Future Systems  

Historie soutěže 1988—2007
První Evropská cena za architekturu — Mies van der Rohe Award byla udělena v roce 1988. Od počátku soutěž zajišťovala Nadace Miese van der Rohe se sídlem v Barceloně za podpory Evropské komise a spolupráce architektonických institucí a profesních organizací. Později došlo ke změně, protože cíle soutěže se v roce 2000 staly základem pro vznik Ceny Evropské unie za současnou architekturu — Mies van der Rohe Award.
Evropská cena za architekturu — Mies van der Rohe Award:
â? â?  1988 — Banco Borges e Irmao, Vila do Conde, Portugalsko (Álvaro Siza)
â? â?  1990 — New Stansted Airport Terminal, Londýn, Velká Británie (Norman Foster)
â? â?  1992 — Municipal Sports Stadium, Badalona, Španělsko (Esteve Bonell, Francesc Rius)
â? â?  1994 — Waterloo International Terminal, Londýn, Velká Británie (Nicholas Grimshaw)
â? â?  1996 — Bibliotheque Nationale de France, Paříž, Francie (Dominique Perrault)
â? â?  1999 — Kunsthaus Bregenz, Rakousko (Peter Zumthor) Ceny Evropské unie za současnou architekturu — Mies van der Rohe Award:
â? â?  2001 — Kursaal, San Sebastian, Španělsko (Rafael Moneo) — Kaufmann Holz AG Distribudion centre, Bobingen, Německo (Florian Nagker)
â? â?  2003 — Car Park and Terminus Hoenheim North, Strasbourg (Zaha Hadid) — Park Town Hall, Ostfildren, Německo (Jürgen Mayer H.)
â? â?  2005 — Netherlands Embassy, Berlín, Nizozemsko (OMA, Rem Koolhas, Ellen van Loon) — BasketBar, Utrecht, Nizozemsko (NL Architects)
â? â?  2007 — MUSAC — Contemporary Art Museum of Castilla y León, Španělsko (Luis M. Mansilla, Emilio Tuňón) — Faculty of Mathematics, Lublaň, Slovinsko (Matija Bevk, Vasa J. Perović)  
Více informací o soutěži viz www.miesbcn.com    

Stavby nominované ČKA  
Středisko ekologické výchovy Sluňákov
Autor: Projektil architekti — Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister, Kateřina Horáková, Petr Lešek
Adresa: Skrbeňská 70, Horka nad Moravou
Investor: Město Olomouc
Realizace: 2005—2007
Objekt je navržen jako energeticky úsporná stavba s využitím moderních alternativních zdrojů energie. Stává se tak pro veřejnost příkladem možných přístupů k ekologickým stavbám a propaguje myšlenky prospěšné pro koncept trvale udržitelného rozvoje. Umístění stavby v terénu, její architektonické řešení, výběr ekologických materiálů i stavebně-energetická koncepce jsou odborníky považovány za velmi zdařilé. Stavba získala Grand Prix architektů 2007 a Cenu ministra životního prostředí ČR.  

Nové ústředí ČSOB
Autor: AP Atelier — Josef Pleskot, David Ambroz, Pavel Fanta, Markéta Jurečková, Helena Kohlová, Daniel Kříž, Zdeněk Rudolf, Jiří Trčka
Adresa: Radlická 333/150, Praha 5-Radlice
Investor: ČSOB
Realizace: 2005—2007
Administrativní budova pro 2500 zaměstnanců je největší realizací podle ekologických standardů v České republice i ve střední Evropě. Vykazuje vysokou úroveň architektonického i dispozičního řešení. Obdržela jako jediná v Evropě zlatý certifikát LEED, takže splňuje požadavky na udržitelný rozvoj lokality, úsporu vody, efektivitu energií, výběr materiálu a kvalitu vnitřního prostředí. Objekt získal Grand Prix architektů 2008, Čestné uznání ministerstva životního prostředí ČR a titul Stavba roku 2007.

Hotel Metropol
Autor: Marek Chalupa, Tomáš Havlíček, Štěpán Chalupa, Martin Rusina — Chalupa architekti / d u m architekti
Adresa: Národní třída 1036/33, Praha 1-Staré Město
Investor: Special Tours Prague, s. r. o.
Realizace: 2005—2007
Hotel patří k výjimečným počinům mezi novostavbami realizovanými na území Pražské památkové rezervace. Přístup k architektonickému tvarosloví celku i detailů odpovídá současným světovým trendům, přičemž objekt maximálně respektuje historické stavby, s nimiž sousedí. Koncept živého městského centra s kavárnami, restauracemi a obchody otevřenými do ulice podporuje a zrychluje tep moderního města.  

Markéta Pražanová
tisková mluvčí České komory architektů
25. 9. 2008  

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*