Non plug in

Studentská soutěž „Nízkoenergetická výstavba“
Filip Dubský

V rámci soutěže „Energetický projekt roku 2004“, která byla vyhlášena Ministerstvem průmyslu a obchodu, Českou energetickou agenturou, ABF, a. s., a společností Enviros, s. r. o., byla společností Enviros vypsána zvláštní cena ve studentské kategorii, a to pro studenty vyšších ročníků fakulty stavební a fakulty architektury. Porota ocenila tři vybrané studentské projekty: soběstačnou bytovou jednotku Filipa Dubského, nízkoenergetický a nízkonákladový bytový dům v Letohradě autorů Lukáše Bureše a Miroslava Urbana a bytový komplex Suchdol postgraduálního studentského týmu ETUS. První dva projekty představujeme.
Výherci se zúčastnili týdenního poznávacího zájezdu po nízkoenergetických stavbách v Nizozemí. (O letošním ročníku soutěže viz www.enviros.cz).FILIP DUBSKÝ

Parcela leží na břehu rybníka a je se světem spojená jen polní cestou.
Dům je orientován mírně na jihozápad, kvůli větší a silnější expozici západních paprsků.
Je zavěšen jako kyvadlo na dva metry široké železobetonové akumulační stěně, která je založena do břehu rybníka na železobetonový blok. Je to jediné místo, kde je dům spojen se zemí. Obytná a technická část domu jakoby levituje nad zemí. Z jihu je celá obytná část vytažena nad vodu, a tak je suchou nohou nedostupná. Ze severu je dům chráněn před nežádoucími návštěvníky sklopnými nájezdy.
Dům má jednoduchou geometrii a je nezávislý na inženýrských sítích. Akceptuje tak zásady nízkoenergetických staveb.
Je dispozičně rozčleněn na tři části, které doplňuje molo. Obytnou jižní část tvoří monoprostor dělený pouze posuvnými příčkami z matového plexiskla. Využívá principu „Trombeho stěny“. Prostor tak slouží jako „generátor“.
Střední nosná železobetonová stěna funguje jako akumulátor tepla. Je do ní rovněž zaintegrován systém solárního ohřevu vody.
Do severní části je umístěna veškerá technologie, slouží též jako vstup.
Výrobu elektřiny zajišťuje soustava hydromotorů a dieselgenerátor, který je rovněž kogenerační jednotkou. Elektrická energie je rovnou spotřebována nebo akumulována. Systém řízení domu je nízkonapěťovou adresovatelnou busovou jednotkou předáván do speciálních zásuvek. V budoucnu je tak kdykoli možné udělat jakoukoli elektronickou či technologickou úpravu. Osvětlení domu je navrženo s ohledem na velmi nízkou spotřebu energie za pomocí tohoto systému, který počítá s nejvyspělejší generací elektronických systémů a zdrojů. Alternativou generování elektrického proudu jsou palivové články, které jsou primárně určeny pro výzkumné stanice, raketoplány popřípadě i dopravní prostředky. Fotovoltaické články jsou integrovány do střešních solárních panelů v pruzích.
Energie větru nebyla z důvodu estetického zásahu do krajiny, větrných podmínek v daném místě a problematiky provozu využita.


Publikováno ve stavbě č. 1/2006

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*