Norský král Harald slavnostně otevřel novou operu v Oslu

Fotogalerie ke článku (1)

Nová budova opery v Oslo (zdroj: Wikipedia)

Nová budova opery v Oslo (zdroj: Wikipedia)
Celá fotogalerie (1)

„Mramorový kolos“ v Oslu.

Norský král Harald V. 12.4.2008  večer otevřel v Oslu novou budovu opery, která má ambice zařadit se po bok nejslavnějších operních domů světa. Svým úvodním proslovem také zahájil oslavy, kterých se při příležitosti otevření opery zúčastníilo1350 hostů včetně německé kancléřky Angely Merkelové a dánské královny Margrethe II.

Pozoruhodné architektonické dílo leží na břehu osloského fjordu nedaleko centra města a v bezprostřední blízkosti hlavního nádraží. V nízké budově z bílého mramoru jsou tři operní sály, z nichž největší pojme 1356 sedících diváků. Objekt za 3,3 miliardy norských korun projektoval architektonický ateliér Snöhetta, který před 20 lety spoluzakládal český architekt Martin Roubík žijící v norské emigraci.

"Operní dům vyrostl na osloském fjordu coby nová a velkolepá pamětihodnost," řekl ve svém zahajovacím proslovu Harald. Podle ředitele opery Bjoerna Simonsena opera změní způsob, "jakým nás svět vnímá a jakým my nahlížíme sami na sebe".

Při slavnostním otevření zazpívali mimo jiné ukrajinská sopranistka Maria Guleghinová, německá sopranistka Anja Harterosová či německý zpěvák René Pape.

Norská opera a balet, které doposud neměly vlastní sídlo a poslední téměř půlstoletí provizorně působily v budově Lidového divadla, uvedou v průběhu roku mimo jiné norskou premiéru muzikálu Porgy a Bess George Gershwina, operu Titus Wolfganga Amadea Mozarta či operetu Netopýr Johanna Strausse. Prvním operním představením v nové budově bude zářijové uvedení opery Don Carlos od Giuseppa Verdiho.

zdroj: Zpráva ČTK 12.4.2008

Související články:
Nová budova opery v Oslo

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*