Nová budova Psychiatrické kliniky FN HK

Autorem návrhu je Jan Hochman.
Psychiatrická klinika v Hradci Králové je v českých zemích po více jak čtyřiceti letech první stavbou, která je od počátku určena pro péči o duševně nemocné.

 

Hradecká fakultní nemocnice má novou budovu psychiatrické kliniky. Moderní objekt vyrostl na místě původní nevyhovující budovy psychiatrie a nemocnici přišel na zhruba 185 milionů korun, řekl ČTK při dnešním otevření kliniky ředitel nemocnice Leoš Heger. Pavilon je také první novostavbou věnovanou klinické psychiatrii v Česku za posledních více než 40 let. Naposledy byla nová psychiatrie postavena v zemi v roce 1965 ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích.

Hradecká klinika má tři lůžková oddělení s 60 lůžky, ambulanci, denní stacionář a prostory pro terapii, rehabilitaci a nácvik sociálních a obslužných dovedností. Součástí kliniky jsou také učebny a výukové prostory pro studenty medicíny. Pacienti se do budovy nastěhují do konce ledna.

Třípodlažní budovu, která má půdorys čtverce s vnitřním atriem, nemocnice zaplatila z vlastních zdrojů bez dotací. Její užitná plocha činí 5700 metrů čtverečních a oproti původní psychiatrii je více než třikrát větší, řekl technický náměstek nemocnice Josef Židů. „Klinika by měla být prostředím prostoru a světla. Pacienti by neměli mít pocit, že jsou zde zavření,“ řekl přednosta kliniky Jan Libiger.

Nyní nemocnici čeká zejména přestavba budovy bývalé interny na neurologickou kliniku za zhruba 100 milionů korun. Kvůli omezeným zdrojům ze státního rozpočtu však stavba začátkem letošního roku podle Hegera zřejmě nezačne. „K projektu bychom se mohli vrátit ve druhé polovině roku,“ řekl Heger. Dodal, že nemocnice by také mohla získat dotace dvakrát 100 milionů korun z evropských fondů do traumatologického a onkologického centra. Z dalších plánovaných investic Heger jmenoval rekonstrukci objektu patologie.

Fakultní nemocnice za posledních 15 let investovala do nových pavilonů asi tři miliardy korun. Například v roce 2004 otevřela nový pavilon interních oborů, loni v lednu moderní pavilon urgentní medicíny s heliportem.

Celkem nemocnice nabízí na 23 klinikách více než 1500 lůžek. Hospitalizováno je v ní ročně přes 40.000 lidí, a zhruba 40 procent z nich je operováno. Ambulantně je ošetřeno kolem půl milionu pacientů. O nemocné se stará na 3000 zdravotníků, včetně asi 500 lékařů.

Zdroj: Zpráva ČTK 12.1.2009

Doplněno Stavbaweb:
Autorem vybudovaného pavilonu psychiatrie ve FN HK je Jan Hochman / ATELIER H1 & ATELIER HÁJEK, s. r. o.

Videoreportáž na stránkách ČT 24 naleznete zde.
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*