Nová centrální knihovna v Helsinkách

Helsinky budou mít novou knihovnu, její součástí bude i sauna
Autory nové centrální knihovny jsou ALA Architects (doplněno Stavbaweb).(ČTK) – Žádná finská stavba se neobejde bez sauny, proto sauna bude nedílnou součástí i nové centrální knihovny v Helsinkách. Chvíli to sice vypadalo, že si čtenáři nebudou moci prohřát kosti, neboť šéf městských knihoven byl proti takovému nápadu, ale nakonec zasáhla městská rada, která saunu k uklidnění obyvatel finské metropole do projektu prosadila, uvedla finská televize YLE.

Sauna byla v plánech nové knihovny za 96 milionů eur (přes 2,6 miliardy korun) od samého počátku, ale před týdnem šéf helsinských knihoven naznačil, že ji z projektu odstraní. Městská rada ale rychle zasáhla a saunu prohlásila za nedílnou součást vize knihovny.

"Chápeme to jako vzdělávací saunu, způsob podpory finské kultury. Ideou je propojit literaturu se saunou," prohlásila Johanna Sydänmaaová z kulturního výboru města.

Nová centrální knihovna vznikne v helsinské čtvrti Töölö, která je považována za kulturní středisko metropole, sídlí zde mimo jiné opera či národní muzeum. První čtenáře i zájemce o saunování přivítá knihovna v roce 2017, stane se tak u příležitosti stého výročí finské nezávislosti.

Doplněno Stavbaweb:
Central Library
The Heart of the Metropolis – the Heart of Helsinki (Review Report)

Vítězem soutěže byl vyhlášen v březnu 2013 návrh ateliéru ALA Architects nazvaný “Käännös
Výsledky soutěže
na návrh knihovny naleznete ZDE.
Projekt najdete na stránkách autorů – ZDE.
Informace o nové centrální knihovně v Helsinkách naleznete i ZDE.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*