Nová cihelna v Hevlíně u Znojma běží naplno

Fotogalerie ke článku (3)

Pohled na výrobní halu HELUZ

Pohled na výrobní halu HELUZ

Řazení vypálených cihel před bruskou

Řazení vypálených cihel před bruskou

Roboti pro ukládání výsušků na pecní vozy

Roboti pro ukládání výsušků na pecní vozy
Celá fotogalerie (3)

Hlavním výrobním sortimentem nového podniku jsou vysoce tepelněizolační cihelné bloky určené pro výstavbu nízkoenergetických domů, a to bez nutnosti dalšího zateplování.

Z režimu zkušebního provozu do kontinuální výroby přešla v polovině března nová cihelna společnosti HELUZ cihlářský průmysl v. o. s. v Hevlíně na Znojemsku. V pořadí již sedmý výrobní podnik, který český výrobce cihlářského zboží provozuje, se specializuje na produkci broušených superizolačních bloků pro obvodové zdivo HELUZ THERMO STI.


První práce na výstavbě nové cihelny byly zahájeny v říjnu 2007, po roce a půl již ze zbrusu nové výrobní linky sjíždějí první cihelné bloky té nejvyšší kvality. Výrobní technologii, která nebyla dosud v České republice instalována a její hodnota činí 3/4 z celkové 850milionové investice, dodala německá firma KELLER HCW. Výroba v nové cihelně je podstatně rychlejší než ve starších podnicích, a to díky kontinuálnímu provozu bez časových prodlev. Nepřetržitý provoz předpokládá velké série výrobků, kdy se forma na konkrétní produkt nemění dříve než po jednom až dvou týdnech a výroba je tedy efektivnější.
Provoz cihelny zvýší produkci celé firmy o cca 40 %. Přesto se společnost HELUZ neobává o odbyt svého zboží. „Hlavním výrobním sortimentem nového podniku jsou vysoce tepelněizolační cihelné bloky určené pro výstavbu nízkoenergetických domů, a to bez nutnosti dalšího zateplování, a s přijatelnou tloušťkou tepelné izolace také pro výstavbu pasivních domů. Zájem o stavbu těchto typů budov se neustále zvyšuje,“ vysvětluje Ing. Jan Krampl, obchodní ředitel společnosti.
Inovaci zaznamenaly kanálové průběžné sušárny s kontinuálním posunem a také pece, které mají při širším a nižším profilu dvojnásobný počet uliček než pece standardní. Dokonalejší homogenizaci suroviny zajistí velkokapacitní odležárna suroviny s boxovou stavbou. Pojme až 6 000 m3, tedy zhruba desetidenní zásobu. Kapacita odležárny ve starším hevlínském závodě je pouze 200 m3, což odpovídá zásobě na jeden den. Při plném provozu sjede z nové výrobní linky 700 tun zboží v STI (superizolační) kvalitě denně.
Plně automatizovaný nepřetržitý provoz je rozdělen do tří pracovních směn, z nichž každá vyžaduje 5 pracovníků. Celkem poskytla nová cihelna okolo 50 nových pracovních míst, dnes již plně obsazených.
Ložisko vysoce kvalitní cihlářské hlíny je v těsné blízkosti výrobního provozu. Vedle cihlářské suroviny poskytuje hliniště pro potřeby výroby také důlní vodu. Protože se jedná o mineralogický proces, neprodukuje cihlářská výroba žádné odpadní látky. Obsah emisí ve spalinách vznikajících při výpalu je díky termickému oxidačnímu zařízení ENETEX hluboko pod hranicí emisních limitů daných platnou legislativou.


O společnosti HELUZ
Společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. vznikla v roce 1992. Vlastní celkem sedm výrobních provozů ve třech lokalitách. V Dolním Bukovsku, kde sídlí také centrála společnosti, je cihlářská výroba, výroba stropních konstrukcí a výroba roletových překladů. V Hevlíně u Znojma jsou dva výrobní závody na kompletní cihlářský sortiment a v Libochovicích nedaleko Prahy je cihelna a panelárna.
Společnost je největším českým výrobcem cihlářského zboží a svojí kapacitou výrobní produkce zaujímá druhý největší podíl na českém cihlářském trhu. Vyrábí a dodává komplexní cihelný systém pro hrubou stavbu, tzn. tepelněizolační cihelné bloky pro obvodové zdivo, cihly pro nosné, příčkové a akustické zdivo, broušené cihly, keramické stropy a překlady, nosné překlady pro venkovní stínicí systémy, keramické stropní panely a cihelné komíny.


Zdroj: TZ HELUZ, Comunica, a. s. , 7.4.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*