Nový směr architektury, tzv. racionální ekologii, návrat ke kořenům bydlení, špičkovou technologii zpracování, nejlepší přírodní materiály ve spojení s nízkými provozními náklady a šetrnost k životnímu prostředí – to vše spojuje nová generace Freedomku M.
Autorem projektu je architekt Marek Jan Štěpán.
Freedomky boří modernistické mýty:
ukazují vývoj a směr bydlení i životního stylu příštích let
Při koncipování nové generace Freedomku jsem přemýšlel o návratu člověka ke kořenům, o tradičních principech bydlení, o zcela jednoduchých, ale dnes opomíjených věcech. Má sloužit člověk domu, nebo právě opačně? Kam zmizel všemi muži milovaný divan v kuchyni, kam se poděly stolky na milostné dopisy? Na prvním místě je svoboda člověka a úcta k jeho času,“ říká autor Freedomku architekt Marek Jan Štěpán.
Nový Freedomek M (medium) je k vidění v Mýtě u Tachova a od minulého týdne také ve Zlíně. Architekt zde rozvíjí novou koncepci přístupu k odpočinkové zóně, tzv. freesezení. Hlavní odpočinkový prostor je umístěn v obytné kuchyni, která je centrální částí Freedomku. Nový model je větší o 5 m², což umožnilo vytvoření prostornější koupelny.
Racionální ekologie – téma nadcházejících let
Nová generace Freedomku je přelomová také v přístupu architektury k bydlení a využívání módních tendencí. Ne vždy je ekonomicky i ekologicky přínosné vytvářet za každou cenu například pasivní domy nebo využívat komplikované technologie řízení domu. „Od této generace Freedomku začínáme pracovat s principy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologických firem. V tomto vnímání pak vítězí jednoduché principy nad složitými technologickými celky," vysvětluje Štěpán. „Při vytváření Freedomku nám jde o kvalitu použitých materiálů, pohodlí bydlení včetně nákladů na jeho pořízení a provoz. Nechceme používat nejrůznější pseudoekologické technologie, které jsou v rámci konkrétního řešení neefektivní a spíše projekt prodražují a jen sledují líbivé trendy.“
Bydlení roku 2020 za cenu městské garsonky
Freedomek obsahuje technologie, které nabízí uživateli téměř bezúdržbové a beznákladové bydlení. Úsporu elektrické energie při vytápění zajištují tepelně-izolační vlastnosti stěny, jejíž tloušťka 30 cm odpovídá tepelně-izolačním vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru.
Freedomek je vyroben z 95 procent ze dřeva. Jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má vynikající fázový posun „den-noc“. Plášt´ Freedomku je difuzně otevřený, fasáda je zpracována ze severského modřínu. Vytápění domu je možné více způsoby od designového lihového krbu až po tepelné čerpadlo.
Freedomek nabízí moderní a téměř bezúdržbové bydlení, zároveň však jeho uživatelům navozuje atmosféru útulného domova,“ říká Jiří Brosch, propagátor životního minimalismu u nás a autor názvu Freedomky. „Stál jsem u zrodu projektu, který mne pohltil natolik, že jsem přerušil profesní dráhu šperkaře. Nicméně projekt Freedomky je pro mne svým způsobem také »životní šperk«.“
Díky technologii zpracování, kvalitě použitých materiálů i inovativnímu přístupu si Freedomky za rok působení na trhu upevnily pozici lídra a tvůrce trhu v oblasti svobodného bydlení s vlastním vývojem a technologickým i intelektuálním zázemím.
Autorem projektu je moravský architekt Marek Jan Štěpán, který získal 1. místo v soutěži Grand Prix architektů 2012 v kategorii „rekonstrukce“. Ocenění za projekt Café Fara mu letos v květnu udělila Obec architektů.
Společnost Freedomky využívá podporu JIC Innovation parku, který získal 3. místo v celosvětové soutěži The Best Incubator Award v kategorii Nejlépe mezinárodně zapojený inkubátor za rok 2011.
www.freedomky.cz
tisková zpráva
Související články:
- Na Zlínsku se prodávají freedomky, navazují na baťovskou tradici 23.8.2012
- Freedomky představeny ve Švýcarsku 28.6.2011
- FREEDOMEK 2PLUS 2.11.2011
- FREEDOMKY 8.10.2010
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…