Nový směr architektury, tzv. racionální ekologii, návrat ke kořenům bydlení, špičkovou technologii zpracování, nejlepší přírodní materiály ve spojení s nízkými provozními náklady a šetrnost k životnímu prostředí – to vše spojuje nová generace Freedomku M.
Autorem projektu je architekt Marek Jan Štěpán.
Freedomky boří modernistické mýty:
ukazují vývoj a směr bydlení i životního stylu příštích let
Při koncipování nové generace Freedomku jsem přemýšlel o návratu člověka ke kořenům, o tradičních principech bydlení, o zcela jednoduchých, ale dnes opomíjených věcech. Má sloužit člověk domu, nebo právě opačně? Kam zmizel všemi muži milovaný divan v kuchyni, kam se poděly stolky na milostné dopisy? Na prvním místě je svoboda člověka a úcta k jeho času,“ říká autor Freedomku architekt Marek Jan Štěpán.
Nový Freedomek M (medium) je k vidění v Mýtě u Tachova a od minulého týdne také ve Zlíně. Architekt zde rozvíjí novou koncepci přístupu k odpočinkové zóně, tzv. freesezení. Hlavní odpočinkový prostor je umístěn v obytné kuchyni, která je centrální částí Freedomku. Nový model je větší o 5 m², což umožnilo vytvoření prostornější koupelny.
Racionální ekologie – téma nadcházejících let
Nová generace Freedomku je přelomová také v přístupu architektury k bydlení a využívání módních tendencí. Ne vždy je ekonomicky i ekologicky přínosné vytvářet za každou cenu například pasivní domy nebo využívat komplikované technologie řízení domu. „Od této generace Freedomku začínáme pracovat s principy racionální ekologie tvořené »selským rozumem«, ne tlakem technologických firem. V tomto vnímání pak vítězí jednoduché principy nad složitými technologickými celky," vysvětluje Štěpán. „Při vytváření Freedomku nám jde o kvalitu použitých materiálů, pohodlí bydlení včetně nákladů na jeho pořízení a provoz. Nechceme používat nejrůznější pseudoekologické technologie, které jsou v rámci konkrétního řešení neefektivní a spíše projekt prodražují a jen sledují líbivé trendy.“
Bydlení roku 2020 za cenu městské garsonky
Freedomek obsahuje technologie, které nabízí uživateli téměř bezúdržbové a beznákladové bydlení. Úsporu elektrické energie při vytápění zajištují tepelně-izolační vlastnosti stěny, jejíž tloušťka 30 cm odpovídá tepelně-izolačním vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru.
Freedomek je vyroben z 95 procent ze dřeva. Jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má vynikající fázový posun „den-noc“. Plášt´ Freedomku je difuzně otevřený, fasáda je zpracována ze severského modřínu. Vytápění domu je možné více způsoby od designového lihového krbu až po tepelné čerpadlo.
Freedomek nabízí moderní a téměř bezúdržbové bydlení, zároveň však jeho uživatelům navozuje atmosféru útulného domova,“ říká Jiří Brosch, propagátor životního minimalismu u nás a autor názvu Freedomky. „Stál jsem u zrodu projektu, který mne pohltil natolik, že jsem přerušil profesní dráhu šperkaře. Nicméně projekt Freedomky je pro mne svým způsobem také »životní šperk«.“
Díky technologii zpracování, kvalitě použitých materiálů i inovativnímu přístupu si Freedomky za rok působení na trhu upevnily pozici lídra a tvůrce trhu v oblasti svobodného bydlení s vlastním vývojem a technologickým i intelektuálním zázemím.
Autorem projektu je moravský architekt Marek Jan Štěpán, který získal 1. místo v soutěži Grand Prix architektů 2012 v kategorii „rekonstrukce“. Ocenění za projekt Café Fara mu letos v květnu udělila Obec architektů.
Společnost Freedomky využívá podporu JIC Innovation parku, který získal 3. místo v celosvětové soutěži The Best Incubator Award v kategorii Nejlépe mezinárodně zapojený inkubátor za rok 2011.
www.freedomky.cz
tisková zpráva
Související články:
- Na Zlínsku se prodávají freedomky, navazují na baťovskou tradici 23.8.2012
- Freedomky představeny ve Švýcarsku 28.6.2011
- FREEDOMEK 2PLUS 2.11.2011
- FREEDOMKY 8.10.2010
I když tomu říkají mobiliář, tak bych přála nám všem, aby měl výsledek stejné kvality, jako svého času dostavby od…
Připadá mi to, jako ba tahle dispozice nepočítala s dětmi. Všechny ložnice (tedy i dětské pokoje) jsou hned u vchodu,…
Proč by Správu železnic měla zajímat rekreace Pražanů?
Přemístění mostní konstrukce přece nejde srovnávat s destrukcí budov. Ta konstrukce zůstane zachovaná a dokonce bude i dál sloužit svému…
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.