Nová kniha Slavné vily Slovinska

Úspěšná edice Slavné vily, vydávaná nakladatelstvím FOIBOS BOOKS, překročila hranice Čech, Moravy a Slezska. Po Slavných vilách Slovenska zamířila do Slovinska – země slavných architektů Jože Plečnika, Makse Fabianiho, světoznámého Borise Porreccy a dalších. V pátek 15. března byla publikace Slavné vily Slovinska, na jejímž vzniku se podílel dvanáctičlenný autorský tým slovinských badatelů a odborníků pod vedením editora dr. Damjana Prelovšeka, poprvé představena veřejnosti a slavnostně pokřtěna v Lublani.Křest knihy proběhl v Lublani jako součást slavnostního zahájení výstavy Slavné vily Slovinska a Slavné vily Čech, Moravy a Slezska v prostorách galerie Ministerstva školství, vědy, kultury a tělovýchovy Republiky Slovinsko. Záštitu nad celým projektem převzal ministr školství, vědy, kultury a tělovýchovy Republiky Slovinsko Žiga Turk. O den dříve, 14. března, byla v historickém atriu lublaňské radnice zahájena výstava Slavné vily Lublaně a Prahy, nad níž převzal záštitu starosta Lublaně Zoran Jankovič. Obě výstavy uspořádala agentura Foibos ve spolupráci s Velvyslanectvím Českém republiky v Lublani a pod patronátem českého velvyslance Petra Voznici.

Kniha Slavné vily Slovinska i obě výstavy se setkaly s obrovským zájmem veřejnosti. Úvodního slova na vernisáž Slavných vil Lublaně a Prahy se ujali starosta Lublaně Zoran Jankovič, velvyslanec České republiky v Lublani Petr Voznica a editor knihy Damjan Prelovšek. Mezi čestnými hosty výstavy byli designovaný ministr kultury Slovinska Uroš Grilc, apoštolský nuncius Mons. Juliusz Janusz, velvyslankyně Kosova Mimoza Ahmetaj, zástupce velvyslankyně Turecka Serdar Deniz, konzulka Slovenské republiky Irena Lorková, za Ministerstvo zahraničních věcí Slovinska se zúčastnili ředitel protokolu Vojislav Šuc, vrchní ředitel Sekce evropské politiky Tadej Rupel, vrchní ředitel Sekce bilaterálních vztahů Marjan Cencen a další. Celkem bylo na vernisáži přítomno kolem osmdesáti hostů

Slavnostního křtu publikace Slavné vily Slovinska a zahájení výstavy Slavné vily Slovinska a Slavné vily Čech Moravy a Slezska se zúčastnil ministr školství, vědy, kultury a tělovýchovy Republiky Slovinsko Žiga Turk, který také pronesl zahajovací řeč. Dále se úvodního slova ujal velvyslanec České republiky v Lublani Petr Voznica, editor knihy Damjan Prelovšek a ředitel agentury Foibos Marek Veselý. Mezi významnými hosty byli velvyslanec Švýcarska Robert Reich, velvyslanec Polska Cezary Król, velvyslankyně Turecka Serra Kaleli, starosta města Bled Janez Fajfar, starosta města Šoštanj Darko Menih a mnozí další. Celkem se křtu a vernisáže zúčastnilo okolo padesáti hostů.Kniha Slavné vily Slovinska
Publikace Slavné vily Slovinska, která vyšla ve slovinské, anglické a české jazykové mutaci, nás zavádí na cesty přímořským Slovinskem, provázaným se severoitalskou kulturní i architektonickou sférou. Zde můžeme procházet proslulou exotickou zahradou sežanské vily Petrose Scaramangà, portorožskými a koperskými vilami, jejichž autory byli mnohdy terstští inženýři. Zavítáme také do města Bled a okolí Bledského jezera s krásnými lázeňskými objekty včetně královské vily Bled, která po druhé světové válce a nákladné rekonstrukci sloužila prezidentu Titovi. Také ve  Slovinském Štýrsku se s prvními bohatšími vilami snoubil lázeňský cestovní ruch, jak o tom svědčí lázně Dobrna. Řadu zajímavých vil najdeme v centru Slovinského Štýrska Mariboru, ve městě Celje a dalších.
Nejbohatěji je vilová architektura zastoupena v hlavním městě Lublani. Procházka osmnácti vilami zařazenými do publikace dává ucelený přehled o vilové architektuře země. Zejména od konce 19. století, kdy po lublaňském zemětřesení v roce 1895 přispěchal stát na pomoc, začaly vyrůstat rodinné vily a čtvrti rodinných domů. Závěrečná kapitola publikace skýtá nahlédnutí  na současnou slovinskou architektonickou a vilovou tvorbu, která je na poměrně vysoké úrovni.
Dvanáct autorů v čele s Damjanem Prelovškem, velkým znalcem díla Jože Plečnika a také české architektury, předkládá čtenářům padesát sedm poutavých příběhů o tvorbě slovinských architektů a architektů širšího evropského okruhu, příběhů stavebníků i  příběhů z historie této pozoruhodné země. Obrazovou část vybraných architektonických objektů tvoří archivní materiály a dobové fotografie spolu s aktuálními snímky pořízenými přímo pro účely tohoto projektu.

Stejnojmenná výstava Slavné vily Slovinska, která byla poprvé představena v Lublani, bude následně putovat po Slovinsku i zahraničí. Už nyní jsou naplánovány výstavy ve slovinských městech Kranj, Cerklje na Gorenjskem, Bled, dále v Budapešti, Ostravě, Bruselu aj.Projekt Via Villas
Publikace Slavné vily Slovinska je součástí  tříletého mezinárodního projektu Via Villas, který byl podpořen prestižním evropským grantem Culture a na kterém se podílejí partnerské organizace ze Slovinska, České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska.
Cílem projektu je posílit povědomí o rezidenční architektuře, která nejenže obohacuje kulturní dědictví jednotlivých evropských regionů, ale  také umožňuje pochopit kořeny a inspirativní roli této moderní kultury.

Vyvrcholením projektu Via Villas bude společná výstava a konference pod názvem „Současná  architektura rodinného bydlení ve Střední Evropě a odkaz slavných vil 19. a 20. století“, které proběhnou v Bruselu v prostorách Evropského parlamentu koncem května 2013. Zde budou představeny výsledky práce badatelských týmů ze Slovinska, České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska. Poprvé tak bude představen ucelený pohled na vilovou architekturu Visegradských zemí a Slovinska. Další tematicky zaměřené výstavy proběhnou v Pražském domě, Maďarském kulturním institutu a na Fakultě architektury v Bruselu.
tisková zpráva

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*