Nová knihovna Antonína Marka v Turnově

(ČTK) – Skalním městem v Českém ráji je inspirovaný vítězný návrh z architektonické soutěže, podle něhož by se měla stavět nová knihovna v Turnově. Náklady na její výstavbu odhadl vítězný ateliér ze soutěže, A69 – architekti, na 50 milionů korun bez daně. Radnice očekávala částku o pětinu nižší. Novináře o tom informoval starosta města Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Město ve svých plánech počítá s výstavbou knihovny v letech 2022 až 2023. „Rok 2020 budeme věnovat projektové přípravě,“ uvedl starosta.

Městská knihovna Antonína Marka patří k nejstarším v zemi, v letošním roce bude slavit 200 let od svého vzniku. O jejím stěhování z Jeronýmovy ulice se v patnáctitisícovém městě diskutuje léta. Současná budova potřebám knihovny kapacitně nestačí, chybí v ní lepší hygienické i návštěvnické zázemí a společenský sál, objekt není bezbariérový.

Nová čtyřpodlažní knihovna s terasou bude u Skálovy ulice. „Jedná se v podstatě o takovou zúženou parcelu mezi letním kinem a domem Na sboře. U toho domu (nové knihovny) potřebujeme, aby komunikoval s lidmi a aby dokázal propojit ulici Skálovu, park u letního kina, a zároveň aby dokázal zareagovat na existenci letního kina, které patří k nejnavštěvovanějším v celé republice,“ uvedl starosta. To se podle jeho názoru autorům vítězného návrhu povedlo. „Snažili se najít i kouzlo skalních měst,“ řekl Hocke.

V návrhu autoři uvedli, že centrální prostor knihovny by měl být analogií ke skalní soutěsce. Uvnitř by pak měl návštěvník objevit průhledy a zlomy typické pro přírodní prostřední skalního města. A ze střechy by se mu měl otevřít výhled na město ze schodiště zastíněného mělce zakořeněnou borovicí, jak to bývá na vrcholku skalního masivu. „Na ten dům se moc těším, snad to vyjde a budeme ho mít tady postavený,“ uvedl Hocke. Komplikací může být cena výstavby. Radnice očekávala, že nepřesáhne 50 milionů i s daní. „Takže máme rozdíl 20 procent. Samozřejmě v dalších projekčních stupních se budeme snažit k vytčenému cíli, když ne přiblížit, tak aspoň zachovat to, kde jsme dnes,“ dodal starosta.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o vítězném návrhu najdete na stránkách Turnov.cz.
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*