Architektonický návrh nové mateřské školy zpracovali Ondřej Šmejkal a Michal Širmer. Vlastní stavbu podle projektu ateliéru HLAVÁČEK & PARTNER, s. r. o. realizovala společnost VCES, a. s.
autor Martin Hlaváček
spolupráce Michal Širmer, Ondřej Šmejkal
lokace okres Praha-západ
projekt 2008
Soubor pavilonové mateřské školky je projektován na jihovýchodním okraji Horoměřic v okrese Praha-západ. Trojice dvoupodlažních pavilonů (kapacita 150 dětí) s pavilonem jídelny a hospodářskou budovou stojí na mírně svažitém pozemku. Zastavovací plán klínovité parcely vychází ze snahy maximálně využít zelené plochy ke zbudování dětských hřišť a herních ploch. Provozní a stravovací objekty těsně přiléhají ke Komenského ulici, odkud budou zásobovány a kde budou také odstavné plochy pro parkování rodičů. V projektu se počítá s alternativním využitím energií – zejména použitím zemních vrtů a tepelných čerpadel pro vytápění pavilonů.
(HLAVÁČEK & PARTNER, s. r. o.)
TZ VCES:
Obec Horoměřice rozšířila kapacitu svých předškolských zařízení. V sobotu 2. října zde totiž byla slavnostně otevřena nová mateřská škola.
„Hlavním důvodem pro výstavbu nové mateřské školy byla dlouhodobě neuspokojená poptávka rodičů po umístnění dětí v mateřské škole,“ uvedl starosta obce Václav Kášek. Stávající mateřská škola s kapacitou 70 dětí využívá prostory v budově základní školy, kde však není možné dál navyšovat její kapacitu. V posledních dvou desetiletích však v Horoměřicích narůstá počet obyvatel s tím, jak se zde rozšiřuje výstavba nových rodinných a bytových domů. „Noví obyvatelé jsou převážně mladé rodiny s dětmi, proto počet dětí nepřijatých do mateřské školy každoročně narůstal. I po otevření nové budovy nám stále ještě chybí 40 míst v mateřské škole,“ doplnil Kášek. Původní plány počítaly s tím, že v Horoměřicích bude vybudována celá nová mateřská škola pro 150 dětí, která by sestávala ze tří pavilonů se šesti třídami a z jednoho centrálního objektu s kuchyní, jídelnou a technickým zázemím. Vzhledem k tomu, že se obci nepodařilo získat potřebné prostředky z Regionálního operačního programu Infrastruktura, rozhodla se pro variantu výstavby jednoho pavilonu financovaného z vlastních zdrojů. „Nová škola tak představuje investici ve výši téměř 28 milionů korun,“ uzavřel Kášek.
Kapacita nového pavilonu je 50 dětí. Budova nové mateřské školy má dvě identická podlaží, každé z nich obsahuje vlastní šatnu, hernu, pracovnu a sociální zařízení. Vnitřní a vnější prostor pak propojuje venkovní dřevěná terasa. Budova je výjimečná tím, že se jedná o dřevostavbu. Největší místnosti (herny a pracovny) jsou bohatě proskleny. Pro zvýšení celkové pohody jsou prosklené plochy vybaveny předokenními roletami a slunečními clonami, což umožní optimálně využít sluneční energii. Ke kompletnímu dokončení areálu mateřské školy ještě schází dobudovat venkovní hřiště.
Architektonický návrh nové mateřské školy zpracovali Ing. Ondřej Šmejkal a Ing. arch. Michal Širmer. Vlastní stavbu podle projektu ateliéru HLAVÁČEK & PARTNER, s. r. o. realizovala společnost VCES, a. s. „Nová mateřská škola spatřila světlo světa v průběhu čtyř měsíců,“ řekl v průběhu slavnostního předání personální ředitel VCES, a. s. Ing. Vladimír Ujec. „Takto krátký termín výstavby umožnila technologie využívající dřevěných sendvičových panelů,“ přiblížil detaily stavby Ujec.
Obec Horoměřice v uplynulých letech investovala nemalé finanční prostředky do modernizace a přístavby objektu základní školy a školní jídelny. Kromě toho obec realizovala výstavbu dvou dětských hřišť a dlouhodobě přispívá na provoz Mateřského centra Pohoda.
Zdroj: TZ VCES, a. s.
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…