Nová městská galerie v Kolíně

Galerie vzniká v bývalé divadelní zkušebně podle návrhu architekta Davida Vávry. Stavební části jsou hotové a nyní se vybavují interiéry. Náklady představují kolem 2,5 milionu korun.

Prostor, kde nová galerie vzniká (foto: P .Hejcman, zdroj: Galerie města Kolína)
(ČTK) –
Nová městská galerie v Kolíně, která se má otevřít nejpozději v únoru v prostorách divadla, už má hotový plán výstav na příští rok. Kromě prací impresionistického krajináře a kolínského rodáka Václava Radimského (1867 až 1946) se v ní objeví i díla současných výtvarných umělců Josefa Achrera a Vladimíra Skrepla. ČTK to řekl místostarosta Jan Pospíšil (TOP 09).

Pospíšil se domnívá, že půjde o jednu z nejnavštěvovanějších galerií ve Středočeském kraji, protože bude kromě běžného provozu otevřena i o přestávkách divadelních představení. Protože půjde o menší galerii, nebude mít stálou expozici.

V budoucnu by měl být k divadlu přistavěn i výtah, aby galerie byla bezbariérová. Byl by umístěn do skleněného tubusu, aby se z něj návštěvníci mohli dívat na město.

Vávra, kterého zná většina lidí z prostředí divadla Sklep, filmů a televize, má jako architekt široký záběr – od interiérů restaurací a barů přes novostavby rodinných domů až po přestavby rozsáhlejších objektů. V poslední době projektoval například dosud neuskutečněnou rekonstrukci kladenského divadla nebo knihovnu města Hradce Králové, která vzniká přestavbou továrny Vertex. Je podepsán i pod studií plánované přestavby kutnohorského pivovaru, který opustila společnost Heineken.

Doplněno Stavbaweb:

V bývalé studiové scéně (malý hrací prostor divadla) se v současné době buduje galerie. Prostor se tak vrací ke svému původnímu určení. Architekt Jindřich Freiwald totiž v původních plánech navrhl na místě nynější studiové scény galerii. Později byl prostor upraven (např. byla zatemněna stropní okna) a sloužil jako zkušebna pro herce a od roku 1993 jako malá scéna. Architektonickým návrhem obnovy galerie byl pověřen akademický architekt David Vávra, znalec a obdivovatel díla architekta Freiwalda.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*