Nová německá legislativa nahrála rozšíření mateřských školek z modulů Fagus

V Německu platí od srpna 2013 zákonný nárok na místo v mateřské školce pro děti od jednoho roku, města a obce tak musely vytvořit stovky tisíc nových míst, což si vyžádalo investice přes čtyři miliardy eur (zhruba 103 miliard Kč). To nahrálo rozšíření školek z modulů Fagus, které k opláštění obvodových stěn, příček a podhledů používají sádrovláknité desky fermacell.

Školka v Kolíně nad Rýnem Školka v Kolíně nad Rýnem
Školka v Kolíně nad Rýnem

Aby mohly německé školy po změně zákona uspokojit všechny žadatele, musely od podzimu 2013 navýšit počet nabízených míst na celkových minimálně 780 000, přitom ještě v roce 2012 bylo přitom v mateřinkách po celém Německu jen 558 000 míst a dostat dítě do městského zařízení zejména ve velkých centrech na západě země bylo pro mnohé nesplnitelným snem. Nyní má být celkově k dispozici přes 810 000 míst.
 
S tím související výstavba či rozšiřování školních zařízení znamená šanci pro modulární výstavbu, která je v Německu oblíbená a která má nesporné výhody oproti tradiční výstavbě. Platí to hlavně o rychlosti výroby a průběhu stavebních prací, jednoduchému rozšíření nebo zvednutí do patra a v neposlední řadě možnosti demontáže a opětovné montáže na jiném místě dle aktuální potřeby podle počtu dětí. Pestrobarevné řešení venkovního opláštění, stejně jako např. nepravidelné uspořádání jednotlivých modulů tak činí tyto stavby zajímavými z architektonického hlediska a souladu s okolím. Stále více magistrátů a zastupitelstev, které jsou zřizovately těchto zařízení, se kloní k této variantě rychlé výstavby de facto na klíč.
Školka v Kolíně nad Rýnem
Na německém trhu je dlouhodobě velmi úspěšná i slušovická firma Fagus, a. s., která tady postavila v posledních letech desítky nových školek.
 
Inspirativní jsou dva příklady z podzimu 2012. V červenci 2012 dokončila firma Fagus v Kolíně nad Rýnem stavbu soukromé školky, která rozšířila kapacity stávající masivní budovy. Postupně zde našlo místo 60 až 75 dětí, které se nastěhovaly do sousední zrenovované staré vily, spojené proskleným průchodem s dvoupatrovou sestavou z modulů Fagus. Nová školka je situována v pravém úhlu k vile a na první pohled upoutá pěknou dřevěnou fasádou, stejně jako příjemným vnitřním vybavením – včetně sanitárních zařízení, určených speciálně pro školky. Výstavba byla zahájena v prvním týdnu června 2012, na konci července pak byla školka postavena. Doba výstavby tak nepřekročila osm týdnů.
 
Díky novému zákonem předepsanému nároku na místo v předškolním zařízení má navíc Fagus rozpracované další projekty pro školky ve stejném regionu, další jsou ve fázi jednání a vyřizování nutných povolení.

Rychlost výstavby školek z modulů Fagus byla zřejmá i u školky pro přibližně 40 dětí ve Freitalu u Drážďan. Další projekt předškolního zařízení na bázi modulů byl úspěšně předán do užívání začátkem měsíce října, první slavnostní „výkop“ byl učiněn koncem července, kontejnery byly dodány již koncem srpna a během září se podařilo dokončit jak vnitřní, tak i venkovní stavební práce, které zajišťovaly místní stavební firmy. Jak říkají sami lidé z okolí, zvenčí to vůbec nevypadá na stavbu z kontejnerových modulů.
 
Další referenční objekty najdete na www.fagus.cz.
podle podkladů firmy Fermacell

Školka ve Freitalu Školka ve Freitalu
Školka ve Freitalu Školka ve Freitalu
Školka ve Freitalu Školka ve Freitalu
Školka ve Freitalu


 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*