Nová přístavba libereckého bazénu

(ČTK) – Hlavně děti a postižení ocení novou přístavbu libereckého bazénu. Získají nejen pětadvacetimetrový bazén s menší hloubkou, ale i s bezbariérovým přístupem. Pro děti je v přístavbě také široká skluzavka s dojezdovým bazénem. Na své si přijdou i potápěči, pro něž se dokončuje 8,5 metru vysoká tréninková věž. Stavba za 140 milionů korun vstoupila do poslední třetiny, v září by měla přivítat první plavce. Novinářům to řekl mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt.

Bazén Liberec (zdroj obr. liberec-iprmls.cz)
Dostavba bazénu je jednou z kontroverzních zakázek, jež před rokem vedly k rozpadu radniční koalice. Dodavatelem je liberecká stavební společnost Syner, která zvítězila s nejnižší nabídkovou cenou. Ta se zatím změnila jen minimálně, i když bylo třeba mimo jiné změnit založení stavby. "Ukázalo se, že zatrubněný Jizerský potok je jinde, než byl zakreslený," řekl Vladimír Žák z pelhřimovské společnosti AS Project, která bazén vyprojektovala. Základy bylo nutné změnit a úprav se dočkala i dva metry široká a bezmála stejně vysoká štola, jíž potok pod bazénem protéká.

Liberecký plavecký bazén byl postaven v 80. letech minulého století a má padesátimetrový bazén. Na jedné straně jeho hloubka dosahuje kvůli skokanských můstkům bezmála čtyř metrů. "Menší bazén v přístavbě bude mít šest drah a variabilní výšku hladiny od 70 do 130 centimetrů a bude tak vhodný pro plavecký výcvik dětí," řekl primátorčin náměstek Lukáš Martin (ČSSD). Bazén bude bezbariérový a pohodlně se do něj po rampě dostanou i vozíčkáři. Mezi velkým a malým bazénem bude menší bazének se slanou vodou, vybavený osmi vzduchovými masážními lehátky a lavičkami s masážními tryskami. V přístavbě je také parní a finská sauna.
Bazén Liberec - návrh  (zdroj obr. liberec-iprmls.cz)
Hrubá stavba nového bazénu je hotová a postupně dostává finální podobu. Některé zdi už dostaly i obklady. Dělníci dnes sestavovali i nerezovou vanu potápěčské věže. "Příští týden provedeme takzvanou zátopovou zkoušku bazénu, která spočívá v tom, že se ještě neobložená bazénová vana naplní vodou, aby se zkontrolovala její těsnost," řekl stavbyvedoucí Jaroslav Čapek. Teprve pak dostane bazén obklad, podobný tomu ve velkém bazénu. Oba bazény zatím dělí původní skleněná stěna, kterou ale při odstávce v srpnu stavbaři vybourají, a vznikne jeden velký prostor.

Přístavbu bazénu patří spolu s rekonstrukcí městských lázní ke kontroverzním zakázkám. Připravilo ji předchozí vedení radnice s primátorem Jiřím Kittnerem (ODS) a vypsalo i soutěž na dodavatele. Nově zvolená reprezentace v čele s Janem Korytářem ze Změny pro Liberec pak na začátku loňského roku zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, Korytář ale nakonec odmítl smlouvy podepsat. Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné. Liberci podle nich hrozí, že bude muset vrátit evropské dotace nebo zaplatit miliony korun navíc. Všechny strany se pak obrátily na ÚOHS, aby zakázky prověřil. Žádná pochybení, která by vedla k zahájení správního řízení, ale úřad nenašel. A stavby pak byly loni v létě zahájeny.

Doplněno Stavbaweb:

Více informací o výstavbě bazénu v Liberci naleznete
zde.

Bazén Liberec - stavba  (zdroj obr. liberec-iprmls.cz)
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*