Nová pravidla výstavby v Praze znemožní některé výškové projekty

Fotogalerie ke článku (1)

projekt City (zdroj: ECM)

projekt City (zdroj: ECM)
Celá fotogalerie (1)

Pražský magistrát má novou metodiku pro výstavbu výškových budov v Praze. Nová pravidla znemožní některé plánované výškové projekty, například záměr postavit mrakodrapy v Modřanech, řekl ČTK radní Martin Langmajer (ODS).

"Mrakodrapy v modřanské nivě, ty tomu nevyhoví, to víme dopředu," uvedl Langmajer. Podle radního totiž často více znehodnotí panorama Prahy umístění budov v údolí. "Když umístíte budovy o výšce protějšího kopce do údolí, tak ho znehodnotíte, naopak to třeba nevadí na tom kopci, kde vznikne nový horizont," uvedl Langmajer.

Nový plán má zamezit dohadům, kde výškové budovy stát mohou a kde ne. Pro posouzení stavby bude rozhodující pohled ze zhruba 25 míst Prahy, ohled se bude brát také na celý reliéf metropole. Celá metodika je vlastně počítačový program, který nakreslí tvar budoucího horizontu. Určující potom bude, jak budova ovlivní pohled například z Hradčan, Hradu, Petřína, Žižkova nebo Vítkova.

Tyto stavby pak rozhodně nebudou moci být v historickém centru Prahy. "V Londýně probíhá výstavba v naprostém centru, my ale už kvůli UNESCU i kvůli Pražanům něco takového podniknout nechceme," řekl Langmajer.

Původní striktní verzi metodiky se podle radního nakonec podařilo zmírnit. "Individualita té výstavby je hrozně významná pro architekturu," dodal.

V Praze podle Langmajera není na mnoha místech důvod, proč stavět výškové budovy. "Rozhodně ceny pozemků a další atributy, které vedly evropská nebo americká města k výstavbě downtownů, tady ještě nejsou," uvedl radní. Účelná ale může podle něj být taková výstavba u metra, například na Pankráci, kde mohou vzniknout desetitisíce pracovních míst s dobrou dopravní dostupností.

Studie je jedním z materiálů, které po České republice požadoval výbor UNESCO. Výbor po českém státu chtěl vědět, jak pečuje o to, aby Praha nepřišla o hodnoty, pro něž byla na seznam světového dědictví zapsána. Asi největší dohady jsou v současnosti právě okolo staveb na pražském Pankráci.

O budovách nyní rozhoduje stavební úřad Prahy 4, dvě stavby tam chce vybudovat společnost ECM, proti jsou místní občanská sdružení. Už teď je ale jasné, že obě strany jsou připraveny se proti rozhodnutí odvolat, rozhodovat tedy bude nakonec magistrát. Vyškrtnutí metropole ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO kvůli pankráckým budovám v současné době zřejmě nehrozí.Zdroj: Zpráva ČTK, Tereza Měrtlová pba, 3. dubna 2008.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*