Nová průmyslová hala koncernu Muehlbauer v Nitře využívá k vytápění, chlazení a ohřevu vody systém NIBE

Mezinárodní koncern Muehlbauer, který působí v oblasti elektromobility, solárních technologií, průmyslu 4.0 a inovativních softwarových řešení, nedávno otevřel novou průmyslovou halu v Nitře o celkové ploše téměř 10 000 m2. Třetí etapa zdejšího areálu, která zahrnuje technologickou část a administrativní prostory pro zaměstnance, se zaměřuje na výzkum a vývoj prototypů zařízení pro výrobu elektronických ID-dokumentů. Ekologické vytápění, chlazení a ohřev teplé vody v ní zajišťuje soustava šesti kaskádovitě propojených tepelných čerpadel systému země-voda NIBE F1345-60 v energetické třídě A+++, akumulační nádrže NAD 2000 v1 o objemu 2 000 litrů a nepřímotopného zásobníku vody OKC 1000 NTR/HP.

Záměrem zadavatele energetického systému, koncernu Muehlbauer, bylo zajištění ekologického provozu celého objektu a komfortního vnitřního prostředí pro zaměstnance, a to pomocí úsporné, tiché a bezprůvanové technologie s dlouhou životností. Za jeho realizací stojí firma EPITREND (partner společnosti NIBE Energy Systems, výhradního dodavatele švédských tepelných čerpadel NIBE a NIBE „S“ do České republiky a na Slovensko), která se specializuje na montáž a servis environmentálně šetrných zdrojů tepelné energie.

„Nová průmyslová hala v Nitře je moderní po architektonické i technologické stránce. Primárním zdrojem energie pro kaskádu tepelných čerpadel systému země-voda o celkovém výkonu 360 kW je zde soustava 42 geotermálních vrtů s délkou sondy 135 metrů, sekundárním pak průmyslové podlahové vytápění v přízemí a temperované stropní betonové jádro v navazujících patrech. Právě toto řešení, které pracuje v nízkoteplotním režimu, totiž dovoluje efektivně využívat alternativní zdroje energií, jako jsou tepelná čerpadla, a vytvářet příjemné vnitřní prostředí bez hluku a vířícího vzduchu v interiéru. K optimalizaci celého energetického systému přispívá také akumulační nádrž, v níž se ukládá přebytečné teplo k následnému využití, a záložní zdroj tepla – elektrokotel o výkonu 120 kW. Ten se však spíná pouze při teplotách nižších než -9 °C. Vzdálenou správu celého systému umožňuje aplikace NIBE Uplink,“ vysvětluje Jiří Sedláček, ředitel prodeje NIBE Energy Systems CZ, a dodává: „Na základě výpočtu provedeného nástrojem NIBE DIM lze takto dosáhnout úspory energie až 1 308 015 kWh/rok a oxidu uhličitého 97 676 kg/rok.“

Tepelné čerpadlo systému země-voda NIBE F1345 je určené k instalaci do objektů s velkou energetickou náročností, které potřebují vysoce výkonný a stabilní zdroj tepla. Toto zařízení je vybavené řídicí jednotkou s barevným displejem a dvěma kompresory (s výstupní teplotou topné vody až 65 °C), které zajišťují efektivní řízení jeho výkonu. Systém se tak umí přizpůsobit aktuální potřebě tepla a umožňuje souběh více činností, např. ohřevu teplé vody a vytápění.

podle podkladů společnosti NIBE Energy Systems

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*