Nová radnice v Praze Štěrboholech

(ČTK) – V pražských Štěrboholech byla otevřena nová budova radnice. Náklady na stavbu, která trvala 11 měsíců, byly 18 milionů korun, na což městská část dostala bezúročnou půjčku od pražského magistrátu. V nové radnici je sál, který je využitelný například pro školení, výstavy či svatby, dále služebna městské policie i historický archiv Štěrbohol. Okolí radnice chce vedení městské části upravit do podoby malého náměstíčka. Při příležitosti 100 let od vzniku Československa byl v sousedství úřadu vysazen Strom republiky.

„V minulosti sídlil úřad v budově, která musela být v roce 2017 vrácena v rámci restituce pozůstalým židovské rodiny ze Štěrbohol, kteří po druhé světové válce odešli do Izraele. Poté jsme se museli přesunout do dočasných prostor a usilovně jsme hledali řešení situace. Nabídka budov pro nový úřad byla nevyhovující, proto se zastupitelstvo rozhodlo pro novou stavbu budovy radnice na pozemcích městské části v centru, v blízkosti parku,“ uvedl starosta František Ševít (ODS).

Autorem architektonického návrhu je architekt Michal Fischer (MFA s. r. o.), zpracovatelem je ateliér Cubespace s architektem Ondřejem Fuchsem. Budova stojí na rohu ulic Ústřední a Hrušovská, v její blízkosti je autobusová zastávka. Na místě, kde stojí nová radnice, byl dříve panský dvůr s tvrzí a později statek. Při kopání základů bylo odkryto historické sklepení, které bylo archeologicky prozkoumáno. „Jsme na základech jedné z nejstarších budov ve Štěrboholech,“ řekl Ševít. Sousedství by se mohlo dále rozvíjet například o pekařství, kadeřnictví nebo dalších služeb.

Od roku 1991 byl úřad ve vile, která je součástí majetkového narovnání vůči rodině Propperových z Izraele. Soudní spor o restituční nárok rodiny trval od roku 1994 a do závěrečné fáze dospěl v srpnu 2016. Rodinu Klingerových ze Štěrbohol poslali nacisté za druhé světové války do koncentračního tábora v Osvětimi, odkud se nevrátila. Část rodiny utekla před nacisty do USA a část do Izraele. Rodina v USA byla odškodněna poválečnými mezinárodními dohodami, část rodiny v Izraeli nikoli. Soudní spor řešil to, zda má izraelská rodina nárok na celý majetek, nebo jen část. Soud rozhodl o nároku rodiny na polovinu nemovitostí a třetinu zastavěných pozemků. V srpnu 2016 byla sjednána dohoda o narovnání a vypořádání majetku. Narovnání bylo 80 milionů korun a součástí byla i vila, kde sídlil úřad.

Štěrboholy patří mezi nejmenší městské části Prahy, žije zde zhruba 2240 obyvatel. Jsou v městském obvodu Praha 10, sousedí s městskými částmi Dolní Počernice, Hostavice, Kyje, Malešice, Hostivař, Dolní Měcholupy a Dubeč. Před čtyřmi lety se ve volbách do sedmičlenného zastupitelstva o hlasy voličů ucházely pouze ODS a TOP 09. Občanští demokraté získali čtyři mandáty a starostou se jich stal jejich lídr František Ševít, který je starostou Štěrbohol od roku 2007. I v letošních podzimních volbách bude obhajovat křeslo starosty. Ve volbách se znovu utkají pouze ODS s TOP 09. 
Foto: www.mfa-a.cz

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Místo: Praha – Štěrboholy
Klient: Městská část Praha – Štěrboholy
Autor: Michal Fischer
Projekt: Ondřej Fuchs, Ondřej Otýpka
Stupeň: STS (MFA s.r.o.), DUR/DSP, DPS (Cubespace s.r.o.)
Datum výstavby: 2015-2018
                            

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*