Nová rozhledna Mařenka na Třebíčsku bude otevřena 27. října

(ČTK) – Nová rozhledna na vrchu Mařenka na Třebíčsku bude otevřena od 27. října. Vyhlídková věž vysoká 31 metrů měla být podle původních plánů zpřístupněna už počátkem září, ale v tomto termínu stavbaři nestačili práce dokončit.


"Stavbu jsme převzali od zhotovitele 8. října, zkolaudována byla 18. října,"
uvedla starostka Štěměch Marie Báňová. Rozhlednu na nejvýše položeném místě Třebíčska chystá společně sedm okolních obcí. Projekt za sedm milionů korun podpořila unie. Tato dotace ale nepokryje ani polovinu nákladů. Proto mikroregion vyhlásil na rozhlednu veřejnou sbírku. "Zatím nám přispívají obce a přispěl i kraj, který nám odsouhlasil půl milionu korun," uvedla Báňová.

Na vrchu Mařenka s nadmořskou výškou 711 metrů kdysi rozhledna stála, ale spadla při bouřce. Novou věž tvoří devítimetrový podstavec obložený kamenem, na něm stojí kovové schodiště doplněné dřevěnými prvky. Stavbu zahájila firma Lavimont letos zjara, ukončit ji měla v srpnu. O projekt se stará Mikroregion Podhůří Mařenky, který spojuje Rokytnici nad Rokytnou, Markvartice, Předín, Štěměchy, Čáslavice, Římov a Chlístov.

Na Vysočině teď turisté mohou navštívit osm rozhleden. Nejstarší je rozhledna Babylon nedaleko Kramolína na Třebíčsku. V roce 1831 ji nechal postavit majitel panství Jindřich Vilém Haugwitz. Rozhledny by v kraji ještě mohly přibývat. Největší šanci teď asi má projekt na stavbu rozhledny ve Velkém Meziříčí, na který letos radnice požádala o evropskou dotaci.

Doplněno Stavbaweb podle stránek ateliéru Penta, odkud pocházejí i vizualizace rozhledny
Rozhledna na vrchu Mařenka
Místo: Vrch Mařenka
Investor: Obec Štěměchy
Autor projektu: Ing. arch. Martin Franěk
Jedná se o vyhlídkovou věž s podstavou ve tvaru sférického trojúhelníku v materiálové kombinaci dřevo – kámen – pohledový železobeton – ocel, umístěnou na vrchu Mařenka.
Celkový výška: 31,3 m (od paty objektu)

Stavba je navržena ve vybraných nezalesněných částech parcely 925, mimo trigonometrický bod, avšak v jeho ochranném pásmu. Majitel parcely – Lesy České republiky, s.p.
Zalesněný vrchol Mařenka představuje svými 711,00 mnm. nejvyšší bod terénu v okolí Třebíče. Vrch leží v kraji Vysočina, 3 km jižně od obcí Štěměchy a Předín a cca 18 km jihozápadně od města Třebíče. Budoucí staveniště je situované ve vrcholové části kóty Mařenka zhruba v místech, kde v minulosti již několik dřevěných rozhleden stálo. Poslední z nich pocházela z roku 1941. Bod stabilního katastru Mařenka byl vytyčen již v roce 1822 a od roku 1926 je zařazen do jednotné trigonometrické sítě. Dále je tento bod i jedním z Laplaselových bodů na našem území.

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*