Nová studie Nákladového nádraží Žižkov

Někdejší nákladové nádraží na Žižkově je jedním z nejvýznamnějších brownfieldů v širším centru Prahy. Cílem města je, aby zde vznikla moderní městská čtvrť s byty, obchody, školou a parky. K tomu je zapotřebí změna územního plánu, která dnes výstavbu v území neumožňuje. Proto Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zpracoval urbanistickou studii s prvky regulačního plánu a dnes ji spolu se změnou územního plánu představí v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Do celého procesu IPR zapojuje obyvatele, kteří můžou ke studii až do konce března podat připomínku. Ke změně územního plánu pak do 23. 2. 2021.

Nákladové nádraží Žižkov, jež je v současnosti nevyužité, se přemění v rezidenční čtvrť s parky. Jen území samotného areálu bývalého nádraží, rozdělené mezi několik vlastníků, nabídne bydlení až pro 15 000 obyvatel. Aby zde mohla začít výstavba, je nutná změna územního plánu, která je pořizována již od roku 2009. Ta je v současnosti ve fázi veřejného projednání a až do 23. 2. k ní může každý uplatnit svou připomínku.

„Běžně mohou občané ke změně územního plánu dávat připomínky 7 dní. Ovšem v případě Nákladového nádraží Žižkov je změna územního plánu veřejnosti představena v CAMPu nad rámec běžného procesu, a doba pro podání připomínek je tak celkem 14 dní. Lidé díky tomu mají možnost se s masterplanem a změnou územního plánu seznámit v předstihu a v dostatečném čase připravit případné připomínky,“ říká Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního plánování.

Součástí plánovaného rozvoje oblasti je také oprava a přestavba památkově chráněné funkcionalistické budovy žižkovského nádraží. Sídlit by v ní mohly kulturní instituce v čele s Národním filmovým archivem (NFA), který hledá nové sídlo v širším centru Prahy.

Podkladová studie pro změnu územního plánu je vypracovaná do podrobnosti urbanistické studie s prvky regulačního plánu – masterplanu. Navrhovaná změna územního plánu a Regulační masterplan budou představeny v CAMPu 10. 2. 2020 od 19 h. Záznam je možné sledovat na campuj.online/zive. Občané mohou podávat připomínky po dobu 14 dní. Přímý přenos z veřejného projednání návrhu změny územního plánu lze sledovat 16. 2. 2021 v 10:00 na tomto odkazu.

V závislosti na množství přijatých připomínek z veřejného projednání a náročnosti jejich projednání bude studie a změna územního plánu upravena. Změna územního plánu by pak mohla být schválena do konce roku 2021. Po aktualizaci územního plánu může následně dojít k odstranění stavební uzávěry a zahájení výstavby.

„Území se intenzivně věnujeme už více než 5 let. Za tu dobu jsme uspořádali například projekt ozvučná deska nebo celou řadu setkání a diskuzí s místními. K plánované proměně Nákladového nádraží Žižkov nyní chystáme v CAMPu i speciální výstavu, kterou otevřeme v září letošního roku,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR.

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*