Autorem architektonického návrhu knihovny je ateliér Projektil Architekti.
Nová technická knihovna, která vyrůstá na Flemingově náměstí v Praze 6, bude energeticky úsporná. Spotřeba energie by měla být oproti podobným budovám o desítky procent nižší, k tomu jí pomůže okrouhlý tvar i střecha se zelení, sdělil ČTK mluvčí společnosti Sekyra Group Radek Polák. Stavba bude stát dvě miliardy korun a první čtenáři do ní zavítají o prázdninách příštího roku.
Budova bude mít šest nadzemních podlaží, která budou určena pro veřejné prostory knihovny a její administrativní zázemí, a tři podzemní podlaží s parkovištěm a depozitářem knih.
Půdorys knihovny se bude podobat zaoblenému čtverci. Čím více se totiž tvar budovy blíží kruhu, tím se její povrch méně ochlazuje nebo ohřívá, a je tedy energeticky úspornější. "Jednoduchý návrh zevnějšku se odráží i uvnitř objektu v nízkém počtu pevných stěn a nosných sloupů, což usnadní a zlevní případné budoucí úpravy vnitřních prostor," uvedl Polák.
Provětrávání a chlazení budovy bude automatické, tím se podle Poláka dosáhne toho, že nebude potřeba takový počet chladicích jednotek. "Vytápění a chlazení v plné míře využívá systém aktivace betonového jádra, který spočívá v tom, že celá hmota stropů slouží pro akumulaci tepla či chladu," vysvětlil mluvčí.
Na střeše budovy vyroste zeleň, která bude fungovat jako akumulátor a regulátor odtoku dešťové vody. Další rostliny a stromy budou v parku. Úspory přinese i fasáda s mobilním stíněním.
Na energetickou úspornost mysleli projektanti i při plánování vnitřního upořádání. "Všechna podlaží knihovny jsou propojena rozlehlým atriem přivádějícím dostatek světla do centra budovy," sdělil Polák. Velký prostor také usnadní přirozené provětrávání. Místa, kde budou studenti pročítat knihy, budou využívat hlavně denní světlo. "Knihy v regálech, kterým nadbytek světla škodí, budou naopak ve vnitřních prostorách," dodal mluvčí.
Do budovy, která pojme 1,7 milionu svazků, přestěhují své knihovní fondy technické vysoké školy a část knih přijde z Klementina, odkud se vystěhuje Státní technická knihovna. Knihovna počítá i s nepřetržitým provozem, zatím se ale uvažuje s otevírací dobou od 08:00 do 22:00, v sobotu pak s o něco kratší. "Skutečnou provozní dobu určí potřeby návštěvníků a finanční možnosti provozovatele," doplnil Polák.
Nejžádanější tituly budou volně přístupné přímo na místě, a to v počtu půl milionu svazků. V knihovně budou uloženy i vysoce ceněné unikáty technické literatury. Nová budova nabídne téměř 1300 čtenářských míst ve více než 50 učebnách a studovnách. K dispozici zde bude 400 osobních počítačů s připojením na internet a v celé budově bude i funkční bezdrátové připojení.
Autorem architektonického návrhu knihovny je ateliér Projektil Architekti. Výběrové řízení na výstavbu a financování budovy vyhrála skupina Sekyra Group. Firma zabezpečuje nejen potřebné investice, ale také výstavbu, inženýrskou činnost, dokumentaci a technický dozor. Financování stavby je zajištěno formou dlouhodobého úvěru se splatností do roku 2014, který poskytne konsorcium Dexia Kommunalkredit Czech Republic a Česká spořitelna.
Zdroj: Zpráva ČTK 20.3.2008
Více o návrhu NTK naleznete na těchto stránkách:
Realizovaný a původní vítězný návrh
Fotogalerie z průběhu výstavby - webcamera
Více o projektu
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!
Je to sice takové že dost narychlo, ale když si člověk uvědomí že to platí až další dva roky, tak…
Nechci posuzovat tuto stavbu funkčně, je tam o tom napsáno mnoho vzletných slov, i některé nesmysly, např " Aby byl…
Budova působí čistě a elegantně. Jen mi není úplně jasné jak dostala kladné energetické posouzení / jak splnila relativně přísné…
Pokud ješte brácha stihl i ty akce předtím tak si myslím že tohle je už jen takový bonus a doťuk…