Nové budovy interního pavilonu Vsetínské nemocnice

(ČTK) – Po více než dvou letech skončila výstavba nové budovy interního pavilonu v areálu Vsetínské nemocnice. Její vznik přišel na 230 milionů korun, investorem byl Zlínský kraj, který nemocnici zřizuje. Náklady na vybavení interny za zhruba 50 milionů korun hradila nemocnice s přispěním sponzorů a města, řekl dnes ČTK při slavnostním otevření budovy předseda představenstva krajských nemocnic Radomír Maráček. Pacientům začne nová interna sloužit od ledna příštího roku.

Stavba nové interny začala v září 2016. Stojí mezi pavilonem K a léčebnou dlouhodobě nemocných, ustoupit jí muselo několik starých budov. Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) byl její vznik nezbytný vzhledem k havarijnímu stavu dosavadní budovy interního oddělení z roku 1911. „Podmínky zde již nesplňovaly aktuální standardy a hygienické předpisy. Za připomenutí stojí, že i v dnešní době se tam nacházely pokoje o deseti lůžcích se společným sociálním zázemím na chodbě,“ uvedl hejtman. Starou budovu interny čeká v roce 2020 demolice, na jejím místě vznikne pavilon chirurgických oborů.

Nemocniční budovy, které vznikaly před 50 a více lety, se podle Maráčka stavěly jiným způsobem. „V té době pacienti standardně leželi v nemocnici, dá se říct, několik týdnů. Dneska se vše mění, přesouvá se všechno do ambulantní péče, přesouvá se do krátkodobé hospitalizace. Ve světě je průměrná doba hospitalizace čtyři dny, u nás pořád je ještě dvojnásobná. Takže ten trend je správný,“ řekl Maráček.

Nová interna je sedmipodlažní, přičemž suterén a nejvyšší patro slouží jako technické zázemí. „V přízemí se nachází všechny interní ambulance, tedy příjmová ambulance pro pacienty interního spojeného lůžkového fondu, gastroenterologické pracoviště, kardiologie, neurologická ambulance, včetně EEG a EMG laboratoře,“ uvedl primář interního oddělení Ján Ürge.

Ve druhém podlaží je umístěna multioborová jednotka intenzivní péče až pro 12 pacientů. Ve třetím až pátém podlaží jsou standardní lůžkové stanice pro interní a neurologické pacienty. Podmínky pro péči o pacienty se podle Ürgeho výrazně zlepší. „Nový pavilon je moderně koncipován a vybaven, nabízí srovnatelný standard jako moderní nemocnice okresního typu v zahraničí,“ doplnil primář.

Všechny pokoje jsou maximálně třílůžkové s vlastním sociálním zařízením, budova je klimatizovaná, pacientům nabízí připojení k wifi a televizory na pokojích, které nabízí i ostatní standardní lůžková oddělení nemocnice.

Provoz nového interního pavilonu bude podle ředitelky nemocnice Věry Prouskové zahájen začátkem ledna. „V prvních dnech dojde ke stěhování ambulancí a lůžkové jednotky se budou stěhovat 7. a 8. ledna. Z tohoto důvodu nebudou od 2. do 4. ledna v provozu specializované ambulance, příjmové ambulance budou fungovat v plném rozsahu,“ uvedla Prousková. Lůžková péče stěhováním nebude nijak omezena.
Vizualizace: LT Projekt

Doplněno Stavbaweb
Autorem návrhu je LT projekt, projektová organizace specializovaná na projektování staveb pro zdravotnictví.
Projekt na stránkách ateliéru najdete ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*