Nové chirurgické centrum v Hradci Králové

(ČTK) – Nové chirurgické centrum Fakultní nemocnice Hradec Králové za 2,4 miliardy korun vznikne podle návrhu brněnského atelieru architektů M2AU. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2021. ČTK to dnes řekl Jakub Sochor z fakultní nemocnice.

„Projekt počítá s přístavbou k současnému Pavilonu akademika Bedrny a jeho modernizací. Nové chirurgické centrum je zařazené mezi strategické investice Ministerstva zdravotnictví ČR,“
uvedl Sochor.

Stavba přístavby a rekonstrukce stávajícího Bedrnova pavilonu je plánovaná na léta 2021 až 2023. Financování je ze 70 procent zajištěné ministerstvem zdravotnictví, zbytek by měla obstarat nemocnice. Na rok 2018 je v plánu dopracování projektové dokumentace pro územní řízení a o rok později se bude pracovat na dokumentaci pro stavební povolení a výběru dodavatele stavby. „Předpokládáme, že bychom s výstavbou mohli začít v roce 2020 nebo spíše 2021. Stavba by měla trvat maximálně tři roky. Rok a půl by mělo trvat vybudování nového pavilonu včetně parkovacích míst a během dalšího roku zrekonstruujeme ten stávající a pak to vše propojíme,“ uvedl ředitel FN Hradec Králové Vladimír Palička.

Do architektonicko-urbanistické soutěže vyhlášené v dubnu se přihlásilo 17 zájemců, pět postoupilo do užšího výběru. „Nabídli různé pohledy na možné řešení Chirurgického centra. Věříme, že celý komplex bude po dokončení dobře sloužit pacientům i zaměstnancům nemocnice,“ řekl Palička. Na začátek příštího roku bude připravena výstava soutěžních návrhů včetně pěti modelů vypracovaných pro finále soutěže.

Porota při výběru projektu zohlednila především návrh řešení provozu této části nemocnice během stavebních prací. „Máme fungující budovu akutního příjmu, ta zůstává. Nová budova se bude stavět jakoby přes jednu budovu vedle a prostřední čeká zásadní přestavba. Přitom není možné, aby byl přerušen plynulý tok pacientů mezi akutním příjmem a operačními sály. To bude velmi logisticky složité, takže projekt zvítězil i tím, že počítá se zachováním koridorů, které zůstanou čisté i po dobu stavby a rekonstrukce původní budovy,“ uvedl Palička.

Norbert Obršál z vítězného týmu řekl, že nové chirurgické centrum bude kompaktní, což umožní zkrátit vzdálenost mezi pacienty a lékaři. „Bude jasná struktura, lidé nikde nebudou bloudit,“ uvedl Obršál.

Modernizací chirurgických oborů vznikne jeden z největších operačních traktů v ČR, ve kterém bude 21 nejmodernějších operačních sálů. Nové centrum nabídne 16 lůžkových oddělení se 420 lůžky a přinese například multioborové septické oddělení či umožní přítomnost rodičů na pokojích u dětských pacientů. Oddělení chirurgických ambulantních provozů včetně stacionáře se sjednotí do jedné budovy. „Dojde i ke koncentraci většiny chirurgických oborů a radiologických technik pod jednou střechou,“ uvedl vedoucí projektu Jan Vojáček z hradecké nemocnice.

FN v Hradci Králové má na 39 pracovištích 1360 lůžek a každoročně hospitalizuje kolem 41.000 pacientů, z toho zhruba 40 procent podstoupí operaci. Ambulantně ošetří lékaři v nemocnici každý rok okolo 700.000 pacientů.

Doplněno Stavbaweb:
1. cena:
M2AU – Norbert Obršál, Jan Kubát, Radomír Feňo / (CZ)
2. cena: NEXT LEVEL TEAM – Pelčák a partner architekti s.r.o.  / LT PROJEKT a.s. Brno / (CZ) – Petr Pelčák, Luděk Tomek, Michaela Brychtová, Jan Foltýnek, Jan Kocmánek, Lenka Ľuptaková, Filip Musálek, Jan Pospíšil, Petr Tomický, Petr Uhrín, David Vahala, Filip Zlámal
3. cena: Ondřej Chybík, MAS ETH (CHKAU) /  Michal Krištof (CHKAU) /   Jan Vrbka (TheBüro) /  Vladimír Pacek (K4) /  Miloš Schneider (K4) / (CZ)
Finalisté: 
– 
ATELIER H1 & ATELIER HÁJEK s.r.o. / Ing. arch. Tereza Jirásková – Hradec Králové – Česká republika
– 
DOMY spol. s.r.o. / JIKA-CZ s.r.o. / Praha, Smiřice  (CZ) –  Jan Topinka, Michal Juh

Podrobné informace o soutěži a všechny vítězné návrhy najdete na stránkách soutěže:  http://nextlevelfnhk.cz

Související články:

Open Call: NEXT LEVEL Fakultní nemocnice Hradec Králové  27.4.2017


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*