V centru Brna slavnostně začala výstavba.
Brno 23. září (ČTK) – Poklepáním základního kamene dnes oficiálně začala stavba nového divadla v centru Brna. Scénu vybuduje Janáčkova akademie múzických umění (JAMU). Poslouží především studentskému hudebnímu divadlu, tedy opeře a muzikálu. Celkové náklady činí asi 350 milionů korun, zjistila ČTK od představitelů školy. Stavební práce potrvají zřejmě do konce roku 2011.
Janáčkova akademie v nové budově získá špičkově vybavené pracoviště pro výuku jevištních technologií, studenti si tak lépe osvojí práci se světlem a zvukem podle současných světových trendů. Brněnská kulturní obec se zase může těšit na scénu věnovanou mladému umění.
Divadlo vzniká částečně zastavěné proluce v Orlí ulici, jež vznikla ještě za druhé světové války. V minulosti tu byly například restaurátorské dílny Moravské galerie. Proti stavbě dlouho protestovali minorité, kteří mají v sousedství svůj klášter. Budova se jim zdála příliš vysoká.
Architektonický projekt získal už v roce 2007 mezinárodní ocenění na soutěži v Chicagu. Uliční část budovy je nižší, vychází z měřítka ulice. Navazující část je navržena jako "přírodní blok" – dům částečně porostlý zelení. Hlavním prostorem je divadelní sál, který pojme asi 110 diváků.
Veřejnosti poslouží kavárna v přízemí s letní zahrádkou v otevřeném vestibulu. Z kavárny se zájemci dostanou vinárny v historických sklepech z období baroka. V zadní části budovy je provozní zázemí divadla s šatnami, učebnami a zkušebnami. Budovu navrhli architekti Pavel Rada a Milan Rak.
Janáčkova akademie múzických umění dosud pro studentské divadlo využívala studio Marta v Bayerově ulici, královopolské divadlo Barka a Kabinet múz v Sukově ulici. Vhodný prostor pro hudební divadlo však neměla.
Doplněno Stavabweb:
Janáčkova akademie múzických umění v Brně vyhlásila 1. října 2003 veřejnou anonymní architektonickou soutěž na zpracování návrhu řešení stavby Hudebně dramatická laboratoř JAMU, v lokalitě Orlí 19 v Brně.
Po vyhlášení bylo vydáno zájemcům rovných 100 soutěžních podmínek. Po skončení soutěžní lhůty dne 19. prosince 2003 bylo vyhlašovateli doručeno celkem 49 soutěžních návrhů.
Hodnocení soutěže proběhlo ve dnech 12. až 15. ledna 2004.
Porota ve složení prof. Ing. akad. arch. Alena Šrámková, JUDr. Lenka Valová, kvestorka, Ing. Zdeněk Novák, I. náměstek ministra kultury, doc. Ing. Ivo Medek, Ph.D., děkan hudební fakulty, prof. PhDr. Josef Kovalčuk, děkan divadelní fakulty, prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc., Ing. arch. Jakub Kynčl, Ph.D, Ing. arch. Jiří Knesl a PhDr. Jan O. Eliáš, Brno udělila
1. cenu návrhu autorů: Pavel Rada, Milan Rak a Alexander Skalický
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…