Nové divadlo v Plzni zahájí provoz příští rok Prodanou nevěstou

(ČTK) – Divadlo J. K. Tyla (DJKT) v Plzni zahájí provoz své nové budovy v září příštího roku premiérou opery Prodaná nevěsta. Divadlo v novém objektu během jednoho týdne uvede čtyři premiéry – dva muzikály, operu a činohru, řekl ČTK ředitel divadla Jan Burian. Novostavba nahradí objekt Komorního divadla, bude stát více než 800 milionů korun. Projekt, navržený architektonickou a projekční kanceláří HELIKA, a. s., vychází z původního návrhu portugalské architektonické kanceláře Lda Manuel Graça Dias & Egas José Vieira Arquitectos, která se stala vítězem architektonické soutěže vyhlášené městem Plzeň."Už víme, co to bude, kdy to budeme zkoušet. Teď řešíme, kdo v tom bude hrát; máme nakoupená práva,"
uvedl Burian. "Když jsme přemýšleli o tom, jaké má být první představení, tak jsme nic lepšího než Prodanou nevěstu nevymysleli," řekl a dodal, že Prodaná nevěsta se v novem divadle bude hrát jen jednou, pak se vrátí do Velkého divadla.

"Stavba teď velice zrychlila, protože začalo být normální počasí, takže je tam drobný skluz, který se dožene," dodal Burian. DJKT se podílí na schvalování technických zařízení, která se týkají provozu divadla, a schvaluje světla, sedadla a technologie.

Současný ředitel Burian bude od srpna šéfovat Národnímu divadlu v Praze. Plzeňské radnici však slíbil, že se bude jako konzultant podílet na dokončení stavby i na programu Evropského hlavního města kultury (EHMK), jímž se Plzeň stane v roce 2015.

Repertoár na rok 2015 oznámí divadlo "až bude čas", ale už ho připravuje. V obou divadlech by se měl odehrávat také program EHMK včetně rozšířeného a kvalitnějšího festivalu Divadlo a operního festivalu, produkovaného spolu s Francouzi, Maďary či Američany.

DJKT loni v souvislosti s plánovaným otevřením nového objektu uvedl rekordní počet 19 premiér. "Začali jsme víc dělat do studiového divadla, protože si už připravujeme repertoár do nové budovy," řekl Burian.

DJKT nyní řeší s radnicí letošní snížení provozních výdajů. "Je návrh na částečné dofinancování z rozpočtu města a z kladného hospodářského výsledku loňského roku, který byl plus 4,5 milionu Kč, což je zajímavé číslo, i když je to trošku na úkor mezd. Na druhou stranu nám to přináší stabilitu do budoucna," uvedl ředitel.

Divadlo hospodaří poslední čtyři roky se stejným objemem prostředků. Dotace města bude po předchozích třech shodných letech letos nižší, činí kolem 140 milionů Kč.

Plzeň je prvním městem v Česku, které po roce 1989 staví nové divadlo včetně zázemí. Objekt je členěný na provozní a divadelní budovu se dvěma sály, hledištěm pro 500 diváků, restaurací, baletní školou, studiovou scénou a podzemním parkováním.
 

Související články: 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*