Nové muzeum moderního umění v Berlíně

(ČTK) – V Berlíně v úterý 3. prosince 2019 slavnostně zahájili stavbu nového muzea moderního umění. Díla 20. století by měla být v budově nedaleko Postupimského náměstí (Potsdamer Platz) k vidění od roku 2026. Náklady na výstavbu by se podle aktuálních propočtů měly pohybovat kolem 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). První plány přitom počítaly s 200 miliony eur (5,1 miliardy Kč), informovala agentura DPA.

Stavbu Muzea moderny dnes slavnostně zahájili berlínský starosta Michael Müller a vládní pověřenkyně pro kulturu Monika Grüttersová. Budova nového muzea zabere poslední volný pozemek v oblasti zvané Kulturforum, kde již nyní stojí několik galerií, muzeí, knihoven či koncertní síň Berlínské filharmonie. Nové muzeum bude stát v těsné blízkosti kostela svatého Matouše z 19. století a Nové národní galerie, se kterou bude spojeno podzemním tunelem.

Moderní budovu muzea navrhlo švýcarské architektonické studio Herzog & de Meuron. Její zakladatelé Jacques Herzog a Pierre de Meuron se podíleli mimo jiné na rozšíření londýnského muzea Tate Modern a navrhli také Pekingský národní stadion či budovy Labské filharmonie v Hamburku.

Berlínská muzejní budova bude velmi strohá, podle agentury DPA se jí proto už nyní někdy přezdívá „stodola“. Podle serveru Deutsche Welle se objevila i přirovnání k pivnímu stanu či diskontní prodejně.

V muzeu se budou na 9000 metrech čtverečních vystavovat rozsáhlé sbírky Nové národní galerie z období klasické moderny, tedy především díla expresionistů, malířů Nové věcnosti, kubistů či surrealistů. Budou mezi nimi obrazy Maxe Beckmanna, Ernsta Ludwiga Kirchnera či Hannah Höchové. Chybět nebudou ani díla výrazných umělců, kteří působili v bývalé Německé demokratické republice.

Část výstavních prostor mají zdobit předměty ze soukromých sbírek včetně sbírky Ericha Marxe, která obsahuje díla výrazných umělců druhé poloviny 20. století – Josepha Beuyse či Andyho Warhola.

První návštěvníci by se do nového muzea měli podívat v roce 2026. Původní plány přitom počítaly s tím, že se kulturní instituce otevře již v roce 2021.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách studia Herzog & de Meuron najdete ZDE.
Archdaily: Herzog & de Meuron Release Revised Plans for Museum of 20th Century Design in Berlin 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*