Nové světelné řešení pro NTM

Jedinečné světelné řešení pro Národní technické muzeum zvýrazňující architekturu i exponáty.

Do Národního technického muzea v Praze jsem vždy chodil rád a vždy jsem zde nacházel něco nového, mezi exponáty z historie i současnosti, a nebo v programové nabídce. I nyní jsem k muzeu přicházel s očekáváním, jak moderní světelné řešení společnosti Luxplan s.r.o. se svítidly Zumtobel splňuje náročné požadavky na osvětlení národního stánku techniky.

Již při zadání byly vysoké nároky kladeny na flexibilitu a univerzálnost řešení. Zvolená svítidla musí být vhodná jak do koridorů a vysokých hal, tak i pro jednotlivé expozice. Jejich úkolem je zajistit celkové osvětlení, akcent exponátů a v neposlední řadě i nouzovou funkci pro bezpečnost v prostoru s vysokou návštěvností. Muzeum lze z hlediska osvětlení rozdělit do několika skupin, výstavní prostory, dvorany, chodby a schodiště, zázemí. Sjednocujícím prvkem je variabilní lištový systém TECTON a reflektory řady ARCOS. Vstupní vysoká hala využívá jak denní světlo světlíků a oken, tak i lištový systém TECTON. Lišty v bílé barvě a na tenkých závěsech, prakticky splývá se stropem pod kterým tvoří korunku celého prostoru.

Systém zářičů ARCOS ve čtyřech velikostech, s širokým výběrem optiky, světelných zdrojů a příslušenství je jedinečným na trhu a architektům i projektantům nabízí kompletní řešení požadavků na osvětlení. Nová série svítidel ARCOS dále podtrhuje světelně technickou kompetentnost značky Zumtobel v oblasti funkčního osvětlení. Kompaktní rozměry a přímočarý design jsou v souladu s optimálními proporcemi série zářičů. Designér David Chipperfield a společnost Zumtobel vytvořili svítidla, které se soustřeďují na to podstatné: optimální komfort osvětlení pro použití v muzeích, galeriích a výstavních prostorech.
Zvláštním designovým prvkem je záměrná jednotnost pouzdra světelného zdroje a provozního přístroje. Z této konstrukce vyplývá mimořádně výhodná tepelná bilance, takzvaná funkce Cool Touch, která umožňuje dotýkat se zářiče i během provozu a současně prodlužuje životnost světelného zdroje. Konstrukční realizace přitom byla vyřešena tak, že ze zářiče neuniká ani žádné rozptýlené světlo. Bod otáčení je zapuštěn v pouzdře světelného zdroje. Otočný a aretovatelný držák příslušenství je integrován v předním válci. Na zadní straně se nachází nastavovací kotouč, který sdružuje všechny důležité doplňkové funkce, jako jsou aretace, ostření a stmívání.
Kolem zrekonstruované interiérové fontány z výstavy EXPO 58 v Bruselu vstupujeme do Expozice architektury, stavitelství a designu. Exponáty nás provází po věžích památek ale i po historické dlažbě a ani si nevšimneme svítidel ARCOS zvýrazňujících zajímavé detaily. Světlo vnímáme když je ho mnoho a jsme oslněni, nebo když je ho málo a nestačí nám na činnost kterou provádíme. V ostatních případech je „vše v pořádku“. Cílem světelných designerů a konstruktérů společnosti Zumtobel je, aby vše bylo více než v pořádku, abychom vnímali světlo jako spolutvůrce. Nerušeně můžeme čerpat vědomostí a nebo se pouze potěšit s nádhernou prezentací.
Dopravní hala vyžadovala mimořádné řešení s ohledem na celkové nasvětlení vysokého prostoru a také ochozy s exponáty a vitrýnami. V zasklených vitrýnách byly použity LED svítidla Micros, která zaručují skvělé nasvětlení, šetrnost k exponátům a prekticky bezúdržbový provoz.
Sloupy schodiště zvýrazňují svítidla PERLUCE a jakoby ještě prodlužují jejich majestátnost. Jednoduchý tvar koresponduje s mramorem obkladu a čistě bílý opálový kryt plní prostor příjemným světlem. V případě tohoto typu svítidla se úpravou povrchu montury v metalickém odstínu leštěného kovu místo standardního v bílé barvě, podařilo posunout jeho design do vyšší kategorie. Sice drobná úprava, ale se zásadním efektem v prostoru schodiště navráceného do původní podoby, mramorové obklady a nerez zábradlí ve stylu artdeco.
Nouzová svítidla řady COMSIGN a ERGOSIGN jsou připravena pro případ nouze, aby návštěvníky bezpečně navedla k nouzovým východům. Správnou funkci i nastavení svítidel řídí a kontroluje systém, LUXMATE. Současně je tento systém důležitý i pro ekonomicky hospodárný provoz. Šetření energie a svítidla eco+, šetrná k životnímu prostředí jsou příspěvkem značky Zumtobel k trvalé udržitelnosti.
Pan architekt Zdeněk Žilka o světelném řešení říká: „Připravovat světelnou instalaci pro výstavní sály v muzeu (jakémkoliv), aniž jsem zapojen do vytváření expozic nelze! Zadání však takové bylo! A pak, museli jsme naplnit podmínky pro závěrečné revize, funkční systémy nouzového osvětlení, apod., už v etapě, kdy uživatel o expozicích neměl ještě žádnou představu a kdy se budova musela kolaudovat postupně a bez expozic. Snažili jsme se proto připravit maximálně variabilní a nenápadné řešení, které však bylo tvůrci expozic využito jen v některých případech – to jen drobné postesknutí. Na druhou stranu však rád přiznám, že práce se svítidly kvality Zumtobel je docela zážitek!“.
Jedinečné prostory muzea, ojedinělé exponáty, například z architektury a skvělá svítidla, to je kombinace, která slibuje pohodu, nevšední zážitky i poučení.

Pavel Šobra, Zumtobel Lighting s.r.o.
www.zumtobel.cz

 






 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*