Nové termální lázně v Chrastavě

(ČTK) – V Chrastavě na Liberecku včera otevřeli nové termální lázně. Dokončena je zatím první etapa, která stála zhruba 100 milionů korun, z toho 60 milionů získal investor z evropských fondů. Už nyní se pracuje na druhé etapě, která zahrnuje dětský bazén s atrakcemi a sportovní halu, která bude sloužit i kulturním a společenským akcím. Stát bude dalších zhruba 120 milionů korun a dokončena má být v příštím roce, řekl dnes ČTK Ivo Palouš, předseda představenstva společnosti Dům pohody, která stavbu financuje.


Areál nabízí jeden vnitřní a dva venkovní bazény s vodou teplou od 32 stupňů, ale také vířivky, kde je voda ještě teplejší. "Venkovní bazény budou v provozu až na jaře, obáváme se, že bychom je teď v zimě neudrželi dost teplé," vysvětlil Palouš. Návštěvníci najdou v lázních také suchou saunu a páru, vířivé vany, masáže nebo turecké lázně Hammam. "Kapacita je zhruba 150 lidí," dodal Palouš. Celodenní vstupné je 250 korun, senioři zaplatí 200 a děti 100 korun. Sauny jsou v ceně, za procedury si návštěvník připlatí.

Radnice v Chrastavě záměr vítá, slibuje si od něj, že tím město získalo další atrakci, která přiláká turisty nejen z Česka, ale i z nedalekého Německa a Polska. "Termální lázně nikdo jiný v kraji nemá," poznamenal starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Investor využil pozemky, o něž nikdo jiný neměl zájem, nabídl práci lidem a uskutečnil podle starosty projekt, který by si město se zhruba stomilionovým rozpočtem nemohlo samo dovolit.

Lázeňský areál vznikl na pozemcích v blízkosti motorestu Zámeček u rychlostí silnice 35 za Chrastavou. Rekonstrukcí prošel i samotný motorest a vedlejší restaurace nabízí ubytování v 18 pokojích s vlastním sociálním zázemím a kuchyňkou. Luxusnější ubytování je v sousední Benešově vile, která je rovněž zrekonstruovaná a je v ní 22 apartmánů. Celkem se může v lázních ubytovat 62 hostů. V budoucnu by měl v areálu přibýt ještě kemp na břehu rybníka. "Zatím zjišťujeme, zda se nám na to podaří získat nějaké dotace," řekl Palouš.Voda v bazénech je minerální ze sto metrů hlubokého vrtu. Má vysoký obsah železa a je obohacena o mořskou sůl, díky tomu voda nepotřebuje tolik chloru jako v jiných bazénech. Voda je dohřívaná. Původně projekt počítal s geotermálním vrtem hlubokým dva kilometry. Ten ale zatím není. "Máme ho ve stavebním povolení, ale náklady jsou příliš vysoké a zatím se nám nepodařilo na to sehnat nějakou dotaci," řekl Palouš. Areál je proto vytápěn plynovou kotelnou s kogenerační jednotkou a tepelnými čerpadly.foto, vizualizace – zdroj: laznechrastava.cz
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*