Nové úpravy Karlova náměstí v Třebíči

(ČTK) – Třebíčská radnice chce udělat změny na centrálním Karlově náměstí, díky nimž by se do středu města začali vracet lidé. Náměstí zabírající 2,5 hektaru, které patří mezi největší v zemi, teď z větší části slouží pro parkování. Návrhy na jeho zlepšení vyplynou ze studie, jejíž vypracování si nyní u architektů zadala městská rada. Novinářům to řekl místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč). Novou studii úprav náměstí vypracuje atelier RAW (doplněno Stavbaweb).

Třebíč - Karlovo náměstí (západní část náměstí od sousoší Cyrila a Metoděje), zdroj: Wikipedie, autor: Christof Halbe)
Třebíčská radnice chce úpravami oživit centrální Karlovo náměstí

Odborníci dostali za úkol navrhnout úpravy náměstí tak, aby se daly provádět po etapách. "To znamená, aby to nebyl jeden velký balík za několik stovek milionů korun a potom dlouholeté čekání, až se objeví finanční prostředky," uvedl Pacal. Dodal, že radnice chce, aby náměstí bylo atraktivnější, aby se na něj vrátili lidé. "Aby to nebylo jen průjezdní místo autobusů a parkovací plocha pro auta," řekl.

Současnou podobu dostalo náměstí v historickém centru Třebíče ve druhé polovině 60. let. "V minulosti to byla jednolitá plocha krytá takzvanými kočičími hlavami," podotkl mluvčí radnice Ivan Přibík.

Podle Pacala by se díky plánované revitalizaci měly odstranit některé závady, včetně nahnutých chodníků v horní části. Auta se podle jeho názoru z náměstí dostat nepodaří. "Poloha města prakticky neumožňuje vytlačit automobilovou dopravu," konstatoval. Odborníci by ale měli zvážit, zda by náměstí třeba neprospělo vedení dopravy jen v jednom směru.

Za studii město zaplatí 50.000 korun. Na jejím základě bude vypracována další dokumentace potřebná pro přeměnu náměstí.

Revitalizovat historické náměstí se v minulých letech na Vysočině povedlo třeba v Havlíčkově Brodě. Projekt zhruba za 80 milionů korun město uskutečnilo s pomocí evropské dotace.

Doplněno Stavbaweb:
Město Třebíč již jeden koncept studie úprav Karlova náměstí má.V roce 2002 ho vypracoval architekt Milan Pitlach. Další informace naleznete v Třebíčském deníku –
zde.
Vyjádření a možné varianty řešení městského architekta
Lubora Herzána naleznete na stránkách Horáckých novin zde.
Karlovo náměstí v Třebíči si virtuálně můžete prohlédnout
zde.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*