Vydavatel: Prostor — architektura, interiér, design, o. p. s.
Výběr staveb a úvodní text: Petr Pelčák
Produkce: Dagmar Vernerová
Překlad: Veronika Hanušová, jazykové konzultace: Luis Marques, Sarah Louise Robertson-Glasgow
Grafické řešení: Pavel Lev, Studio Najbrt
Rozsah: 228 stran, v hlavní kapitole 33 staveb (více než 300 fotografií a plánů) + 60 stran (zvláštní příloha)
S předsedou představenstva ČSOB Pavlem Kavánkem
Co Vás vedlo k rozhodnutí vystavět novou budovu a vše, co s tím potom souviselo?
Moje Radlická ambice byla a je získat v nové centrále partnera — kouče, který nemluví, ale potichu a pokorně vede nás, co tu pracujeme, k novému typu nastavení mysli a chování.
Co Vás na spolupráci projektování i realizaci nejvíc bavilo a co bylo naopak nejméně příjemné?
Nejradši jsem měl sledování samotného průběhu realizace našeho plánu, kdy se pojem stával skutečností. Pohled na to, jak jednotlivé části té ohromné skládačky zapadají dohromady a postupně vzniká nová budova, na kterou všichni čekáme, mě velmi těšil.
Vyskytly se samozřejmě i problémy, které práci znesnadňovaly, ale naštěstí se nejednalo o žádné závažné komplikace. Vše jsme nakonec vyřešili včas a v souladu s rozpočtem.
Jak se vám osvědčil koncept „Design and Built“ (komplexní development zahrnující vývoj projektu včetně získání pozemku, zajištění architektonického návrhu, veřejnoprávního procesu, realizace stavby až po závěrečné zprovoznění a předání budovy)?
To, že budova byla zdárně dokončena včas, dle původního rozpočtu a zřetelně naplnila naši myšlenku, je velmi důležitá trojkombinace, výrazné potvrzení správné volby postupu. Klobouk dolů před všemi, kteří to dokázali navrhnout, vyprojektovat, vyjednat, postavit, přestěhovat, vysázet zahradu na střešeâ?¦
S výsledkem jste tedy spokojeni?
Nikdy před nastěhováním nevíte, jak se stavba povede a jak se v ní a s ní budete cítit. Mé dnešní pocity jsou skvělé a myslím, že je načase říci, že se naše dílo nejen vydařilo, ale dokonce předčí očekávání. No zkrátka mám radost.
Znáte ohlasy na budovu „zvenku“, jak ji hodnotí okolí?
Je asi troufalé mluvit o budově pro cca 2500 lidí, dlouhé jako Celetná ulice, v pojmech pokora a střízlivost. Ale posuďte sami: jsme doslova přikrčeni v Radlickém údolí a odpovědně se přizpůsobujeme jeho přirozenému přírodnímu rámci. Neměli jsme v úmyslu stavět arogantně okázalý mrakodrap na vršku, to bychom nebyli my. Doufám, že okolní veřejnost náš záměr pochopila a vnímá nové ústředí podobně jako my.
Splňuje budova to, co jste od ní očekávali? Tedy i změnu firemní politiky, nové podnikové kultury? Budova měla být „nástrojem“ této reformy... Vypovídá budova o nových postojích banky?
Budova nám pomáhá ustoupit od tradičního chápání banky jako instituce a naopak vnímat sama sebe jako lidi, kteří poskytují službu, bez rozdílu jestli uvnitř firmy navzájem nebo, a to hlavně, klientům. Zde spolu více mluvíme a snad si i rozumíme.
Z časopisu Stavba 6/2007
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…