Nové veřejné osvětlení zpříjemní kladenským občanům život a městu ušetří náklady

Fotogalerie ke článku (2)

Kladno, nové osvětlení ulic

Kladno, nové osvětlení ulic

Kladno, osvětlení ulic, původní stav

Kladno, osvětlení ulic, původní stav
Celá fotogalerie (2)

Kladenské ulice ozařuje nové veřejné osvětlení. Město Kladno zrealizovalo unikátní projekt, díky němuž výrazně sníží náklady na elektrickou energii a údržbu svítidel a zároveň výrazným způsobem zpříjemní atmosféru v rezidenčních čtvrtích.

Obnova svítidel, která se týká především rezidenčních čtvrtí, ale i městských hlavních tahů, a v rámci níž bylo ve sto osmnácti kladenských ulicích ve čtvrtcích Rozdělov, Ostrovec, Na Šestém, Korea, Centrum a Kročehlavy vyměněno 1369 světelných bodů, má několik základních cílů. „Pro městský rozpočet je stěžejní minimalizace spotřeby elektrické energie a současně snížení nákladů na servis a údržbu svítidel. Občany pak jistě potěší především na první pohled zřetelné celkové zpříjemnění prostředí v těchto oblastech a s tím související zvýšení jak bezpečnosti silničního provozu, tak bezpečnosti obecně,“ uvedl kladenský primátor Dan Jiránek s doplněním, že výrazným pozitivem projektu je i snížení produkce oxidu uhličitého a stoprocentní recyklovatelnost použitých hliníkových komponentů.

Kladno se k finálnímu výběru nového veřejného osvětlení rozhodlo na základě ekonomické optimalizace veřejného osvětlení zpracovaného nezávislou iniciativou Greenlighting.cz a zároveň s ohledem na výsledky pilotního projektu, který proběhl v červenci 2008 v rezidenční čtvrti Habešovna. Tam byly testovány tři typy svítidel s různými světelnými zdroji, z nichž jako vítěz vyšla kombinace špičkových svítidel značky Indal a nejmodernějším systémem CosmoPolis od společnosti Philips. „Světlo dopadá přesně tam, kam má, tedy na chodník a silnici, nikoliv například do oken okolních domů. Jeho teplá bílá zář je navíc velmi blízká světlu dennímu, což se, i dle četných reakcí obyvatel soudě, výrazně pozitivně podepisuje na kvalitě života v daných lokalitách a tedy i na zvýšení atraktivity těchto oblastí,“ řekl vedoucí odboru dopravy a služeb kladenského magistrátu Tomáš Fujan. Na hlavních tazích městem jsou pak svítidla Indalu kombinována s vysokotlakými sodíkovými výbojkami firem Osram a Philips.

Do výměny veřejného osvětlení město investovalo cca 7,8 miliónů korun. „Návratnost máme propočítánu na zhruba pět a půl roku, přičemž celková předpokládaná úspora za patnáct let je téměř pětadvacet miliónů,“ sdělil dále primátor Jiránek. Ten zároveň připomněl, že město se problematice energetických úspor věnuje dlouhodobě, a to především formou rekonstrukcí a zateplování budov škol a školek či bytových domů ve svém majetku.

Od roku 2007 je město Kladno evropským partnerem programu GreenLight a v roce 2008 získalo cenu „Energy Award 2008“ Evropské komise a programu GreenLight za první realizaci energeticky úsporného projektu. Unikátním projektem výměny svítidel se Kladno dostalo na první příčku mezi městy v České republice s efektivním a environmentálně šetrným programem veřejného osvětlení.

Tisková zpráva města Kladna, únor 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*