November Talks 2018 – Visions / Grégoire Zündel

Architektura může být hra, ale musí brát štěstí vážně. Proč, vysvětlí Grégoire Zündel při přednášce na Fakultě architektury ČVUT

Tvorbu mladé francouzské kanceláře AZC, která staví stanice pařížského metra a projektuje skákací most přes Seinu, představí architekt Grégoire Zündel. V pondělí 26. listopadu 2018 v 18.30 hodin uzavře jeho vystoupení na Fakultě architektury ČVUT letošní cyklus  November Talks – Visions.


Přednáškový cyklus je součástí série, kterou již 13. rokem podporuje nadace Sto Foundation na šesti evropských školách architektury. Přednáška na FA ČVUT pro studenty i veřejnost bude v anglickém jazyce, vstup je zdarma.

Grégoire Zündel a jeho partnerka Irina Cristea patří k nejmladší generaci architektů, které zajímá udržitelnost – rozmanitost – inovace a soulad mezi globálním a lokálním kontextem s cílem zlepšit kvalitu života lidí, napříč obory a měřítky.

Jejich kancelář zvítězila v řadě architektonických soutěží, v současné době mají ve výstavbě čtyři stanice metra v Paříži a čtyři v Rennes, a pracují na studii nové stanice do Lyonu. Grégoire Zündel a Irina Cristea jsou  autory publikace Time for Play. Why architecture should take happiness seriously (Čas na hru. Proč by architektura měla brát štěstí vážně), vydané renomovaným architektonickým nakladatelství Actar Publishers v roce 2016.

Ateliér AZC má v portfoliu kromě bytových, občanských a dopravních staveb také neobvyklé až fantastické designové objekty. V souvislosti s vyhlášením výsledků soutěže na nový moderní most přes Seinu informovala francouzská média o tom, že turisté budou moct k Eiffelově věži doskákat! Kancelář AZC do soutěže totiž přihlásila nafukovací trampolínový most, koncipovaný tak, aby lidi bavil a zprostředkoval jim úžasný pocit volnosti a lehkosti. Tvoří ho samonosná konstrukce sestavená ze tří modulů, na principu nafukovacího kruhu o průměru 30 metrů s obří trampolínou uprostřed.

V projektu tohoto inovativního městského mostu, jehož prototyp se nyní testuje na jezeře Banyoles ve Španělsku, se výstižně odráží filosofie ateliéru AZC. Věří, že „nejlepší způsob, jak předpovědět budoucnost, je vytvořit ji“ (citát Petera Druckera, zakladatele moderního managementu).

Grégoire Zündel
Diplom z ENSA ve Štrasburku, 1997.
Spolupráce s Terry Farrellem v Hongkongu, 1997–2000.
Založení společnosti AZC (Atelier Zündel Cristea) s Irinou Cristeaovou, 2001.
Pedagog na ENSA ve Štrasburku, 2004–2006.
Založení společnosti WILD ARCHITECTURAL OBJECTS s Irinou Cristeaovou a Davidem Joulinem, 2017.

Ocenění:
Arch Design Club – 1. cena za zdravotnické centrum NDBS v Paříži, 2018
CAUE 67 Alsace – 1. cena za sportovní centrum Neudorf ve Štrasburku, 2016
German Design Council of Frankfurt – zvláštní uznání za 4 stanice metra L 14 v Paříži, 2015
Výstava « Barnum City » v MAV, Lille, 2014
Architizer A+ Awards – zvláštní uznání za Pavilon Míru, 2014
RIBA – 2. místo za most „Salford Meadow Bridge“, 2014
Iconic Awards za Skákací most a Pavilon Míru, 2013
«Nejlepší bytový projekt» MIPIM Awards, 2012
Užší výběr na 4 stanice metra v Rennes s W.A.O., 2011
Zvláštní uznání za Grenelle Tower s Evolo, 2010

www.zundelcristea.com


Ukázky projektů a realizací kanceláře AZC jsou k dispozici na následujících odkazech
Skákací most přes Seinu, Paříž, Francie, soutěž ArchTriumph 2012
Stanice pařížského metra, Paříž, Francie, ve výstavbě
Pavilón Míru, Londýn, Velká Británie, soutěž ArchTriumph, realizace 2013

tisková zpráva FA ČVUT, STO

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*